E-Nabiz

Antibiyotik Reçetesiz Satılır mı

08.08.2022
Antibiyotik Reçetesiz Satılır mı

Bu yazıda antibiyotik reçetesiz alınır mı ve antibiyotik reçetesiz satılır mı gibi sorulara cevap arayacağız. Antibiyotikler bakterilerin hızlıca mağlup edilmesini sağlayan kuvvetli bir ilaç türüdür. Vücuda girdikten sonra, hızlıca bakteri ve mikropların ölmesini sağlayan antibiyotik bu bakterilerin hücre duvarına müdahalede bulunarak kişinin en kısa sürede iyileşmesini sağlar. Peki oldukça etkili olan bu antibiyotikler hastalık durumunda hızlı iyileşmek için reçetesiz satılır mı?

Aile hekimi diş için antibiyotik yazabilir mi

Daha öncesinden antibiyotikler reçetesiz bir şekilde eczanelerden alınabilmekteydi. Fakat antibiyotiklerin 2017 yılında Eczacılar Odası tarafından alınan karara göre, reçetesiz satımı yasaklanmıştır. Zira reçetesiz antibiyotik doktor muayenesine girmeden almak imkansızdır. Güncel olarak 2022 yılına göre, antibiyotik alabilmek için hastanelere ve aile hekimliğine gitmek yeterli olacaktır.

Aile hekimlerinin de antibiyotik yazma hakkı bulunduğu için, eğer kişinin soğuk algınlığı, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi şikayetleri varsa en yakındaki aile hekimine giderek en kısa sürede antibiyotik edinir. Fakat hastalık ciddi bir derecedeyse hastaneye giderek muayene olup antibiyotiği bu durumda almak kişinin sağlığı için daha faydalı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.