E-Nabiz

Actavis Şurup Reçetesiz Alınır mı

10.02.2023
Actavis Şurup Reçetesiz Alınır mı

Actavis şurup içerisindeki Oktaid’in etkisiyle üst solunum yolları enfeksiyonunda iyileştirici etki sunar. Nefes darlığı, şiddetli ağrı gibi semptomlarda etkili bir analzejik ilaçtır. Actavis şurup reçeteli mi sorusu ebeveynler tarafından merak edilirken uzmanlar uyarıyor; kullanılırken doktor tavsiyesi doğrultusunda dozajı belirlenilerek tüketilmelidir. İlacın içerisindeki Kodein maddesi ileri derecede bağımlılığa sebep olabilir.

Bu nedenler direkt olarak satışı mümkün olmamakla beraber farklı içerikte aynı etkiyi sunan emsalleri mevcuttur. Actavis şurubun tam adı “Actavis Prometh with Codeine Syrup”’tur. İçerisindeki kodein etkisiyle öksürük tedavisinde kullanılır. En çok merak edilen konu ise actavis şurup reçetesiz alınır mı sorusudur. Yeşil reçeteli olarak alınabiliyor.

Actavis Şurup Reçetesiz Satılır mı

Actavis şurup Menenjit, Tüberküloz gibi ciddi hastalıklarla başa çıkabilmeyi sağlar. Actavis reçetesiz şurup satılır mı konusu doktorlar tarafından net bir şekilde sebebiyle paylaşıldı. İlacın ileri boyutlu bağımlılık riski ve olası yan etkileri sebebiyle reçeteli olarak satışı yapılan bir şuruptur. Doktorun önerdiği şekilde yapılan tedavi sonrası kullanılmalı, olası yan etkisi ile karşılaşırsa doktora müracaat edilmelidir. İlacın olası yan etkileri arasında; baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve uyku bozukluğu sayılabilir.

Actavis şurubun muadili Antibeksin 100 ml şurup reçete ile satılmaktadır. Actavis şurup eczaneden alınır mı sorusu evet olarak cevaplanmıştır. Güncel satış fiyatı 64.08 TL üzerinden en yakındaki eczaneden talep edilebilir. 2013 yılında alınan bir karar ile Eczacı İşverenler Sendikası kararı ile ağrı kesici ve öksürük şurupları reçeteli olarak satılmaya başlanmıştır.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.