E-Nabiz

Aile Hekimi hangi testleri yapar?

21.12.2021
Aile Hekimi hangi testleri yapar?

Sağlık ocakları (aile hekimleri) her mahallede bulunması ile bir sağlık sorunu karşısında ilk başvurulan yerler oluyor. Hem evimize yakın olmaları hem de randevu ve sıra sorunu yaşatmamaları ile insanların ilk başvurdukları yer oluyor. Bu bağlamda insanların sordukları sorulardan birisi de aile hekimi hangi testleri yapar? Oluyor. İnsanlar hangi durumlarda aile hekimine giderse hangi testi yaptırabilir bunu merak ediyor.

Aile Hekimi hangi testleri yapar?

Aile hekimlikleri artık birçok test yapabilmekte. Bazı testleri kendi bünyelerinde yaparken bazı testleri hastaneye yollayıp yaptırmaktalar. Aile hekimlerinin yapabildikleri testler arasında;

  • Tam kan sayımı gibi kan testleri,
  • Kan şekeri testi,
  • İdrar tahlilleri,
  • Karaciğer ve böbrek fonksiyonları için testler,
  • EKG olarak bilinen kalp grafisi,
  • Kolestrol testi yapılabilmekte.

Her testi her aile sağlığı merkezi yapamamakta. Bu bağlamda aile sağlığı merkezine gitmeden önce arayarak bilgi almanız faydanıza olacaktır. Hem zaman kaybı olmaması hem de yaşadığınız sağlık problemine kısa sürede çözüm bulmak için randevu almadan önce arayıp istediğiniz testi yapıp yapamadığını öğrenmeniz faydanıza olacaktır. Artık birçok aile sağlığı merkezi bu testleri yapabiliyor olsa da o an gerekli malzeme bulunmadığından veya yaşanabilecek bir problemden dolayı yapamayacak durumda olabilirler.

Yaptırdığınız testlerin sonuçları genellikle bir gün sonrasında çıkmakta. Testi yaptırdıktan sonra yine aile sağlığı merkezine giderek test sonuçlarınızı alabilirsiniz. Testleriniz de bir sorun olması durumunda doktorunuz gerekli tedaviye başlayacak veya sizi gerekli yerlere yönlendirecektir.

Yeni makalemiz olan Aile hekimi görüntülü muayene hakkında detaylı bilgilere bakabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.