E-Nabiz

Mantar ilacı aile hekimi yazabilir mi

03.03.2022
Mantar ilacı aile hekimi yazabilir mi

Mantar cildi etkileyen oldukça rahatsız edici enfeksiyon hastalıklarındandır. Mantar ilacı aile hekimi yazabilir mi sorusu mantar şikayeti olan hastalarda merak konusudur. Mantarın cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple tedavisi şarttır. Aile Sağlık merkezlerinde aile hekimi mantar ilacı yazmakla sorumlu değildir. Enfeksiyon niteliğinde bir cilt sorunu olduğundan mantar ilaçlarını yazabilme yetkisi ancak cilt doktorlarına aittir. Mantar şikâyeti bulunan hastalar aile hekiminden mantar ilacı yazmasını isteyemez.

Mantar ilacı aile hekimi yazabilir mi

Geçtiğimiz yıllarda aile hekimi mantar ilaçları yazabilme sorumluluğundaydı. Ancak günümüzde mantar ilaçlarını sadece dermatolog hekimler yazabilmektedir. Çünkü mantar hastalığı uzmanlık gerektirmektedir. Ayrıca her mantar türünün tedavisi farklıdır. Bu sebeple aile hekimi doktorları mantar ilacı yazma hakkına sahip değildir. Hastaların bu tip ilaç tedavilerinde uzman doktorlara başvurmaları çok mantıklıdır. Aile hekimleri her ne kadar genel bir ilaç yazma kapasitesi olsa da bazı ilaçları reçete edemeyebilir.

Aile Hekimliği ve Dermatoloji İlaçları

Aile hekimleri hastanın herhangi bir cilt hastalığını tedavi edici bir ilaç yazma imkânı bulunmamaktadır. Özellikle aile hekimi mantar tedavi ilacı yazması söz konusu değildir. Bu konuda tedavi olan hastalar hastaneden dermatoloji reçetesi ile ilaç alabilirler. Uzmanlık gerektiren bir cilt hastalığı olduğundan ilaç tedavisi önerende, tedavinin devamlılığını sağlayacak olanda dermatoloji uzmanlarıdır. Bu sebeple aile hekimine mantar ilacı yazdırma çabası boşuna olacaktır.

Yorumlar
  1. Enabza göre şerbet dedi ki:

    Cildiyeden randevu bulabilirsen gidip yazdırırsın özel hastanelere gitmekten başka çare kalmıyor sanki herkesin parası varmış gibi yazık bu millete sağlıkta geldiğimiz nokta içler acısı