E-Nabiz

Systane aile hekimi yazabilir mi

16.03.2022
Systane aile hekimi yazabilir mi

Systane aile hekimi yazabilir mi, göz için aile hekimine gidilir mi, aile hekimi göz muayenesi, systane göz damlası ne kadar süre kullanılır ve systane göz damlası reçetesiz alınır mı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Systane ilacı gözyaşı eksikliğinde ve gözyaşının yapısal olarak bozukluğuna bağlı ortaya çıkan göz yüzeyinin nemlenme yapısının ve göz küresinde normal yerleşimin değişip dış etkenlere maruz kaldığı durumlar için suni gözyaşı olarak kullanılmakta olan göz damlasıdır.

Systane genellikle kuru göz hastalıklarının tedavisinde ve bu sebeple oluşan yanma ve tahriş şikayetlerinde kullanılan bir ilaçtır. Systane ilacını alerjik reaksiyonu olan hastaların kullanılması önerilmemektedir. Ilacı kullanmaya başladıktan sonra gözünüzde ağrı, görmede değişiklik ve kızarıklık tahriş meydana gelirse ilacı kesip doktorunuza danışmakta fayda vardır, ilacı başınızı arkaya yaslayarak elinizi gözümüzün altına yerleştirip göz kapağının arasında v şeklinde kese görünceye kadar yavaşça çekmelisiniz ve içerisine bir iki damla Systane ilacından damlatmalısınız çocuklarda ve yaşlılarda özel bir kullanımı bulunmamaktadır.

Systane aile hekimi yazabilir mi?

Aile hekimleri suni gözyaşı damlalarına reçete edebilmektedirler. Bu damlalar genel olarak göz kuruluğunda veya alerjik reaksiyonlarda gelişen etkenlerin yatıştırılması amacı ile kullanılıp tedavi edilmektedirler.

Ancak çok ciddi göz problemleri olan hastaların göz uzmanları tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı da bu konuda özellikle dikkatli davranarak bazı ilaçların aile hekimleri tarafından reçete edilmesini bir genelgeyle yasaklamıştır. Dolayısı ile Systane gibi göz damlalarının aile hekimlerinden alınması uygun bulunurken çok ciddi göz rahatsızlıklarında göz uzmanına başvurulmasını önemle ve dikkatle belirtmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.