E-Nabiz

Sağlık ocağı doktor maaşı neye göre belirlenir?

18.01.2022
Sağlık ocağı doktor maaşı neye göre belirlenir?

Sağlık ocağı aile hekiminin aldığı maaş birçok faktöre bağlı olarak değişir. Aldığı puan, performansı veya devletin ek zamları aile hekimin alacağı maaşı değiştirir. Aile hekiminin maaşının belirlenmesi Sağlık ocağına ve aile hekimin kişisel durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aile hekimin alacağı maaş bu konular temel alınarak belirlenir. Hal böyle olunca da aile hekiminin alacağı maaşın neye göre belirleneceği ise merak konusu olmuş durumda.

Sağlık ocağı doktor maaşı neye göre belirlenir?

Öncelikle aile hekiminin alacağı maaş medeni durumu ve çocuk sayına göre tazminat ödemelerinden ötürü değişebilir. Ülkemizde ki enflasyon miktarı ve maaş puanlama uygulamasına bağlı olarak aile hekimin maaşı değişmektedir.

Aile hekiminin hastaya tedavi sırasında uygulamış olduğu tıbbi malzemelerin maddi giderleri de aile hekimin maaşının değişmesine sebep olan etkenler arasındadır. Aile hekiminin alanın da ne kadar deneyimli olduğu ve kaç yıldır çalışmakta olduğu, yine aile hekimi tarafından kabul edilmiş ve sisteme geçmiş olan hasta sayısı aile hekiminin maaşını değiştiren etkenler arasındadır. Aile hekimlerinin maaşı üzerinden yapılan genel kesintiler, aynı sene içerisinde aile hekimlerine yapılmış olan zam miktarı ve maaş puanlama uygulamaları, sağlık ocağına ait maddi giderler, aile hekiminin maaşının değişmesine sebep olan etkenler arasındadır.

Yukarı da saymış olduğumuz sebepler aile hekimlerinin maaşı belirlenirken temel alınan sebeplerdir. Bu sebeplere bağlı olarak aile hekimlerinin maaşı değişkenlik göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.