E-Nabiz

Ağrı Kesici Antibiyotik mi

15.01.2023
Ağrı Kesici Antibiyotik mi

Ağrı kesiciler gün içinde oldukça sık kullanılan ilaçlar arasındadır. Vücudun her neresinde olursa olsun ağrı duyumsayan kişi ağrı kesicilere yönelerek ağrının giderilmesini amaçlamaktadır. Zaman zaman ağrı kesici antibiyotik mi sorusu gündeme gelmektedir. Ağrı kesiciler kesinlikle antibiyotik sınıfına dahil bir üye değildir. Bir ilacın antibiyotik özelliği taşıyabilmesi için enfeksiyon odaklı işlev sağlaması gerekir. Bunun yanı sıra antibiyotikler ağır ilaçlardır. Ancak ağrı kesicilere bakıldığında günün her saati alınabilecek risk taşımayan ilaçlardır. Ağrı kesiciler hem ateş düşürücü hem de adı üstünde ağrı azaltıcı ilaçlardır. Ağrı kesicilerin etken maddesi Parasetamoldur. Ağrı kesici eczane fiyatı ilacın mg ve içeriğine göre değişmektedir.

Ağrı Kesici Kullananlar

Ağrı kesici ilaçlar yaşam kalitesinin artmasına sebebiyet vermektedir. Genel olarak ağrı çeken bir insan gün boyu kendini toparlayamaz. Ancak ağrı kesici alarak ağrı durumunu hafifletmeye çalışır. Ağrı kesici kullananlar ilacı aldıktan kısa bir süre sonra normal yaşantıya devam edebilmektedir. Baş, boyun, karın ve eklem bölgeleri en çok ağrı duyulan bölgelerdir. Ağrı kesicilerde kendi aralarında gruplara ayrılırlar. Parasetamol, NSAID ve Opioid ağrı kesici ilaçlardır.

Opioid grubundakiler morfin sınıfında ve kırmızı reçete istenen ağrı kesicilerdendir. Ağrı kesici ne için kullanılır dediğimizde vücutta oluşan ağrıların hissedilmemesi adına kullanım sağlanır. Elbette ki ağrı kesicilerde doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Çünkü gerek hastanın kronik durumu gerekse ilaç etkileşimlerini bilemeyiz. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır.

Diğer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.