E-Nabiz

Uyku ilacı Reçetesiz Satılır mı

09.12.2022
Uyku ilacı Reçetesiz Satılır mı

Doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlar arasında yer alan uyku ilacı farklı şekillerde kullanılır. Uyku ilacı reçetesiz satılır mı sorusunun yanıtı olumlu olsa da uzmanlar bu tür ilaçların doktor önerisi olmadan alınmaması ve kullanılmaması gerektiğini belirtir. Bilinçsiz şekilde kullanılan uyku ilaçları vücutta ciddi yan etkilere sebep olabilir.

Vegaferon fort reçetesiz satılır mı

Bazı kişiler herhangi bir hastalığının olup olmadığını bilmeden bu tür ilaçları kullandığında uykuda ölüm gibi tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Uyku ilacı reçeteli mi diye araştırıldığında büyük bir kısmının yeşil reçete kapsamında olduğu görülecektir. Alınan ilaçların istenen etkiyi edebilmesi için o kişinin günde ortalama 7- 8 saat boyunca uyuyabilir boşlukta olması gerekir. Bu süre ayrılamayacaksa ilaç içmenin bir mantığı kalmayacaktır.

Uyku İlacı Reçetesiz Verilir mi

Sıklıkla kullanılan uyku ilacı reçetesiz verilir mi diye bakıldığında sağlıklı olan yöntemin doktor önerisi ile kullanım olduğu belirtilir. Piyasada birkaç uyku ilacı haricinde neredeyse ilaçların tamamına yakını reçete ile satılır. Çoğu ilaç eczaneden doğrudan alınmaz. İçilen ilaçlardan istenen etkiyi görebilmek için ilacın dozunu düzenli olarak artırmak gerekir ve bu da ancak doktor kontrolünde olur.

Örneğin başlangıçta bir tablet uyku için yeterli olurken ihtiyaç duyulan miktar zamanla değişecektir. Uyku ilacı eczaneden alınır mı diye eczacılara sorulduğunda çoğu uzman bireysel alımlara karşı çıkacak ve doktora muayene olunması gerektiğini ifade edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.