E-Nabiz

Nootropil Aile Hekimi Yazabilir mi

14.05.2022
Nootropil Aile Hekimi Yazabilir mi

Günümüzde kullandığımız birçok ilacı hem aile hekiminden hem de doktorların tevsiyesi üzerine reçetesiz bir şekilde alabilmekteyiz. Peki nootropil bu ilaçlara dahil mi? Gelin sizlerle birlikte nootropil aile hekimi yazabilir mi sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde verelim.

Aile Hekimi Nootropil Yazabilir mi

Aile hekimleri genel olarak bakıldığında reçetesiz ilaçları yazmaya yetkileri vardır. Yan etkileri olan ve reçete gerektiren ilaçları maalesef ki aile hekimleri yazamaz veya kişiye öneremez. Bu nedenle nootropil aile hekimi yazabilir mi sorusunun cevabını vermeden önce nootropil adlı bu ilacın içeriğini ve yan etkisi olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Peki nootropil yan etkileri nelerdir ya da yan etkileri var mıdır?

Aile hekiminin yazabileceği antidepresanlar

Nootropiller yani nootrapil ilaçlar merkezi sinir sistemimizi güçlendiren ve zekamız üzerinde oldukça büyük etkisi olan ilaçlardır. Herhangi bir sorunu olmayan kişilerin bu ilaçları zihinsel fonksiyonlarını güçlendirmek için kullanması çeşitli yan etkilere ve sorunlara sebep olabilmektedir. Ayrıca bu ilacın reçetesiz bir şekilde kullanılması yanlış bir durumdur. Bu nedenle de aile hekimlerinin nootropil ilaç yazması mümkün olmayacaktır. Kişinin bu ilacı alıp kullanabilmesi için ise bir doktora görünmeli, doktorunun tavsiyesi ve reçete yazması üzerine nootropil ilacı alması ve kullanması gerekir. Günümüzde her ne kadar bu ilaçlar reçetesiz olarak da satışa sunulsa, bu durum yasa dışı olarak kabul edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.