E-Nabiz

Rosuvastatin içeren ilaçlar

04.09.2023
Rosuvastatin içeren ilaçlar

Rosuvastatin, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde tedavi edici özelliği olan bir etken maddedir. Kalp krizi veya inme riski taşıyan hastalar için önleyici kapsamda kullanılmakta, ergen ve yetişkinlerde kolesterolü kontrol etmektedir.

Madde, anormal lipidlerin iyileştirilmesinde de rol oynar. Rosuvastatin çeşitli ilaçların etkin maddesi olarak eczacılık sektöründe sıklıkla kullanılır. İlk olarak 1991 senesinde patentlense de ilk kullanımı 2003 yılında gerçekleştirilmiştir. Kolestrol düşürücü etkisi olan güçlü bir stalindir ve stalin grubu ilaçlar bir diğer adı ile kolestrol ilaçları rosuvastatin ihtiva dder.

Colefix

Colefix, rosuvastatin içeren statinler grubundan bir ilaçtır. Kandaki kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Kolesterol seviyesinin yüksek olması nedeniyle kalp krizi ya da felç riski altında olan hastalara yazılan, reçeteli bir ilaçtır. İlaç kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürerek iyi kolesterolün yükselmesinde etkilidir.

Colnar

Rosuvastatin içeren stalinlerden bir diğer ilaç da Colnar’dır. Colnar, kalp damar sistemi ilaçları arasında yer alır. Doktor reçetesi olmadan kullanılmamalıdır. Kandaki kötü kolesterol seviyesi yüksek hastalarda lipid düzeyinin dengelenmesi için reçete edilir. İlaç kolesterolü kontrol ederek hastanın kalp krizi ya da felç riskini azaltır.

Livercol

Livercol, kolesterol hastalığında lipid seviyesini düzenleyerek hastanın kalp krizi ya da inme riskini düşürür. Reçete ile satılan ilaç lipid modifiye edici sınıfta yer almaktadır. On yaşından itibaren kullanımı uygundur. Hamilelerde kullanımı sakıncalı ilaçlardandır.

Stage

Beş mg.’ye eşdeğer rosuvastatin kalsiyum içermektedir. 28 ya da 84 tabletlik sarı renkli tabletler halinde satılır. Kandaki kolestrol seviyesinin yüksek olmasına bağlı kalp krizi ve inme riskine karşı kullanılır. Reçete ile satılmaktadır. Yağlı artıkların kalp damarlarını tıkamasına bağlı gelişebilecek ciddi sağlık risklerini önlemek için yazılmaktadır.

Rosucor

Yüksek kolesterole eşlik eden yüksek tansiyon veya angina göğüs ağrısı durumlarında reçete edilir. Kalsiyum kanal blokerlerindendir. Yüksek kan basıncını kontrol ederken kolestrol seviyesini de düzenler. Böylelikle kolesterole bağlı felç ya da ani kalp krizi riskinin önüne geçilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.