E-Nabiz

Rivotril Aile Hekimi Yazabilir mi?

05.04.2022
Rivotril Aile Hekimi Yazabilir mi?

Rivotril aile hekimi yazabilir mi diye soruyorsanız, önce bu ilaç nedir, yazımızda bundan bahsettik. Bunun sonucunda aile hekimi yazabilir mi ya da aile hekiminin bu ilacı yazma yetkisi olabilir mi gibi sorularınızı da ilgili alanda açıkladık.

Rivotril Nedir?

Rivotril ilacı 10 ml formunda damla şeklinde satılan bir ilaçtır. Yeşil reçete kapsamında verilen bir ilaçtır. Bu nedenle yeşil reçeteli olmasından kaynaklı aile hekimi rivotril yazabilir mi diye merak uyandırmaktadır. Epilepsi hastalarının sinir sistemi tedavisinde kullanılır. Kasılmaları önler. Ayrıca uyku düzensizliği yaşayan kişiler için de günümüzde hekim önerisi ile kullanılmaktadır. Bir damla ile üç damla arasında hastalığın durumuna bağlı olarak kullanım şekli bulunur. Bu nedenle hekimin yazması ve hekimin kontrolündeki eczacı tanımı ile kullanılması uygun görülmektedir. Bu ilacın yanlış kullanımı hastayı ölüme kadar götürebilir. Bu nedenle dozaj aşımına dikkat edilmesi gereken ciddi sonuçları olan bir ilaçtır.

Aile Hekimi Rivotril Yazabilir mi?

Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu bir SUT bulunmaktadır. Bunda aile hekimlerinin hangi ilaçları yazabildikleri ya da hangi ilaçları yazmadıkları hususunda detaylı açıklamalara yer verilmiştir. Uzmanlık alanına bağlı olarak ya da ilacın kendi reçete koduna bağlı olarak aile hekimlerinin yazamayacağı ilaç türleri bulunmaktadır. Bütün bunlara bakınca rivotril de yeşil reçeteli bir ilaç olduğu için merak uyandırmaktadır. Aile hekimleri rivotril yazamaz. Ancak aile hekiminin uzmanlık alanıysa bu ilacı yazabilir. Üç aydan kısa süreliğine maksimum üç kutu olmak kaydı ile bu ilacı yazabilir. Ayrıca hastanın bir uzman tarafından raporu bulunuyor ise, bu rapor ile aile hekimine giderek bu ilacı yazdırması mümkündür. Çünkü hastanın raporu zaten bu ilacın adına özel olarak çıkmıştır. Rapor ile yalnızca hastanın kendisi ilgili ilacı yazdırabilir. Bir başka kişinin raporu ile başka bir kişiye bu ilaç reçete edilemez. Bu ayrıntılara dikkat etmek ve raporu olan hasta dahi olsa, raporun sahibinin aile hekimine gitmesine dikkat edilmesi gerekir.

Aile hekimine ayrıca rivotril damla ne için kullanılır, rivotril uyuşturucu mu, rivotril sakinleştirici mi, rivotril kafa yapar mı ve rivotril öldürür mü gibi soruları da sormak gerekiyor. Çünkü rivotril sakinleştirici bir ilaçtır.

Benzer sakinleştirici ilaçlar: Aile hekimi atarax yazabilir miSelectra aile hekimi yazabilir miProzac aile hekimi yazabilir mi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.