E-Nabiz

Citoles aile hekimi yazabilir mi

17.01.2022
Citoles aile hekimi yazabilir mi

Citoles aile hekimi yazabilir mi, citoles 5 mg aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi hangi ilaçları yazamaz, citoles reçetesiz satılır mı, citoles reçetesiz alınır ve en can alıcı soru olan citoles muadili nedir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

Citoles Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Aile hekiminin birçok ilacı yazmaya yetkisi vardır. Aile hekimleri kan alabilir, birtakım testler yapabilir, kronik rahatsızlığınıza bağlı, raporlarınıza dayanarak ilaçlarınızı yazabilir. Aile Hekimleri bazı deri hastalıkları, merhemler, antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçları da yazabilmektedir. Ancak öyle ilaçlar var ki Aile Hekimi bu ilaçları yazamaz. Bazı ilaçları uzman doktor görüp, hastayı birtakım testlere tabi tuttuktan sonra yazabilir. Citoles ilacının muadili cipralex‘tir.

Reçetesiz satılan sakinleştirici ilaç isimleri

Aile Hekimi Hangi İlaçları Yazamaz

Aile hekimi birçok ilacı yazabildiği gibi, birçok ilacı da yazamaz. Citoles, depresyon ve anksiyete tedavilerinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Beyinde serotonin miktarını artırıp zihinsel dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Bazı durumlarda ise panik atan için de yazılabilmektedir.

Aile hekimlerinin 2018 yılı itibari ile bu tür ilaçları yazması yetki çerçevesi içerisinde kısıtlandırılmıştır. Aile hekimleri, psikiyatri ilaçlarını yalnızca uzman hekim raporu ile 2 kutuyu geçmeyecek şekilde yazabilir. Ancak aile hekiminin tek başına hastaya tanı koyup ilaç tedavisine başlayabilmesi mümkün değildir. Bu yalnızca uzman hekimin, hastaya tanı koyduktan sonra düzenleyeceği rapor çerçevesinde mümkün olabilmektedir. Aile hekimi uzman doktor onayı gerektirmeyen birçok ilacı yazabilir. Bu ilcaları yazabilmek için doktorun uzmanlık alanı olması şart değildir. Aile heyet raporlarının olması halinde aile hekimi bazı uzmanlık dışında olan ilaçları yazabilmektedir.

Bu tür ilaçlar uzman doktor tanısı gerektiren ilaçlardır. Uzman doktorunuz sizin için en doğru tedavi yöntemini belirleyecektir.

Citoles MuadiliAvertyn, Cipralex, Esram, Esmax, Eslorex
Citoles Fiyatı66.33 TL
Barkod Numarası8699514096375
Reçete RengiBeyaz Reçete
Yorumlar
  1. Sinan dedi ki:

    Bu ilacı aile hekiminiz yazsa bile eczanede ücretini ödemeniz gerekiyor bilginiz olsun.