E-Nabiz

Citol aile hekimi yazabilir mi

13.03.2022
Citol aile hekimi yazabilir mi

Citol aile hekimi yazabilir mi diye merak ediyor iseniz, citol ilacı hakkında yer alan her detaya bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Böylece citol aile hekimi yazabilir mi, bu ilaç ne için kullanılır gibi merak ettiğiniz her detayı bulabilirsiniz.

Citol ne için kullanılır?

Citol psikiyatrik bir ilaçtır. Antistaminik özelliği bulunur. Genellikle hafif ve orta şiddetli depresyon hastalarına yazılan bir ilaçtır. Bu nedenle psikiyatri bölümü, nöroloji bölümü gibi alanlarda reçete ve rapor temin edilebilir. Peki bu alanların dışında aile hekimi tarafından da yazılabilen bir ilaç mıdır?

Citol aile hekimi tarafından yazılır mı?

Citol psikiyatrik bir ilaç olduğu için, citol aile hekimi tarafından yazılır mı diye merak konusu olmaktadır. Çünkü yeni yasa ve düzenlemeler ile birlikte aile hekimleri hem psikolojik hem de mantar ilaçlarını yazamamaktadır. Bu konuda yapılan düzenlemeler ile birlikte her branşın özel ihtisas alanına uygun olarak ilaç yazması öngörülmüştür. Bu sayede aile hekimlerine yapılan zorla ilaç yazdırma baskısı da üzerlerinden kalkmıştır. Ancak bilinmesi gereken ince bir ayrıntı vardır. Psikiyatrik ilaçların bir kısmını aile hekimleri reçete edebilir. Citol da bunlardan bir tanesidir. Eğer bulunduğunuz bölgede bir uzmana gidemeyecek durumdaysanız aile hekimlerine bu konuda gidebilirsiniz. 3 aydan kısa sürebilecek tedavilerde aile hekimlerine depresyon ilaçları yazma yetkisi verilmiştir.

Eğer aile hekimi muayene sırasında citol ilacını uygun gördüyse ve üç aydan kısa süre içerisinde tedavi edilebilecek ise, bu ilacı yazabilir. Bunun için özle reçeteye ya da rapora ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak raporu bulunan hastalar da 3 ay sınırına bakmadan psikiyatriden randevu almak yerine raporu süresince aile hekimlerinden bu ilacı yazdırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.