E-Nabiz

Sağlık Bakanlığı Asacal Salofolk Lavman ve Fitil Bulamıyorum

10.01.2022
Sağlık Bakanlığı Asacal Salofolk Lavman ve Fitil Bulamıyorum

Eczanede her ilaç bulunuyor denilmesine rağmen bazı ilaçların bulunması imkansız. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ilaçlar olsa dahi, bulmak gerçekten zor. Peki bu ilaçlar neden bulunmuyor, bunun cevabını detaylı şekilde araştırdık.

Sağlık Bakanlığı Asacal Salofolk Lavman ve Fitil Bulamıyorum

Reçete olarak yazılan ilaçlardan bazıları eczanelerde olmuyor. Bunun sebebi sigortanın ilacı karşılıyor olması ve kişinin ilacı almaktan vazgeçmesi yani arz talep dengesinde sorun olması. Diğer sebebi ise zor bulunan bir ilaç olduğu için her eczanenin getirmiyor olması. Ve diğer en önemli sebebi ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olsa üretiminin az olması. İlaç piyasasına bakıldığı zaman genel olarak dışa bağımlı olduğumuzu biliyor olmalısınız. Durum böyle olunca da her ilacı kolaylıkla bulmak imkansız oluyor.

Asacal Bulamıyoruz

Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplaşma durumunun ortadan kaldırılması için bazı önemli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan en önemlisi Asacal. Ağız yoluyla alınan bu ilaç kısa sürede etkisini göstererek hastalıktan muzdarip olan kişiyi iyileştirmekte. Ancak ilaç piyasasına baktığımız zaman Asacal bulmanın gerçekten zor olduğunu görebiliyoruz.

İlacın piyasada bulunmama sebebi can sıkıcı bir durum. Ancak hangi eczaneye giderseniz gidin ya tedarikçi ya da devletlerarası sorunlardan dolayı ilaç gelmiyor gibi bir açıklama ile geçiştiriyorlar. Bu üzücü bir durum. Sağlık Bakanlığının duruma el konulması gerektiği düşünülüyor.

Salofalk Lavman Bulamıyoruz

Ülseratif kolit için kullanılan ilaçlardan biri olan Salofalk Lavman, kolaylıkla bulunan bir ilaç olmadığı için hastalar bu durumdan muzdarip. İltihabı yok etme konusunda etkili olan bu ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olsa da doktor reçete olarak yazmış olsa da eczaneden bu ilacı bulmak imkansız. Çünkü ilaç piyasada zor bulunan türlerden. Bu üzücü durumun ortadan kaldırılması gerekiyor.

Hastanın mağdur olması gerçekten üzücü bir durum. Ancak ilacın piyasada bulunmamasının bir çok sebebi var. Yerli üretim olmadığı için ilaç konusunda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bazı sorunlardan dolayı devletlerarası ilişkilerin bozulması ambargo gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Fitil Hap Bulamıyoruz

Ülseraktif kolit hastaları genel olarak özel fitil ve haplar kullanmakta. Bu kullanılan hap ve fitiller acının dinmesi bakımından büyük öneme sahip. Ancak ne yazık ki ilaç piyasası acının dindirilmesi konusunda elinden geleni yapmıyor. Sağlık Bakanlığının onayladığı doktorun yazmış olduğu bu hap ve fitiller bulunmuyor. Satışı yok, onaylı değil desek değil. İlacın bulunmamasının birden fazla sebebi bulunuyor. İlaç piyasası her durumdan etkilenmemeli. Çünkü söz konusu olan durum insan sağlığı… Bu yüzden bu kadar basit olmamalı bazı şeyler..

Sağlık Bakanlığı Asacal Salofolk Lavman ve Fitil Bulamıyorum 2
Sağlık Bakanlığı Asacal Salofolk Lavman ve Fitil Bulamıyorum 2

Salofalk Lavman Kullananların Yorumları

Salofalk lavman kullanan kullanıcıların yorum bölümünü kullanarak ne düşündüklerini yazabilirler. Salofalk lavman kullanıcıları yorum bölümünde istek, öneri ve şikayetlerini yazarak paylaşabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.