E-Nabiz

Raporlu Psikiyatri İlaçları Aile Hekimi Yazabilir Mi?

14.04.2022
Raporlu Psikiyatri İlaçları Aile Hekimi Yazabilir Mi?

Ruh sağlığına ilişkin hastalıklar, kişilerinin yaşamını derinden etkiler Tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Değişen yaşam koşulları ile birlikte psikolojik hastalıkların görülme sıklığı artmıştır. Psikiyatri kliniğinde tanı ve tedavi uygulanarak psikologlar yardımı ile de terapi yapılabilir. Bilişsel-davranışçı terapi ve ilaç tedavisi ile hastalar çoğu zaman iyileşir. Bu yazıda raporlu psikiyatri ilaçları ve aile hekimi raporlu psikiyatri ilaçları yazabilir mi sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Raporlu Psikiyatri İlaçları

Uzun süreli hastalıkların tedavisinde kullanılan psikiyatri ilaçlarına rapor çıkartılabilir. Raporlu ilaçlar kişilerin ihtiyaçları kadar olan ilacı temin etmelerine yardımcı olur. Uzman hekimler tarafından tedaviye devam edilecek süre zarfında ilaçlara rapor çıkartılabilir. Rapor süreleri uzman hekimlerce belirlenir. Rapor süresi tedavi bitmeden dolması halinde rapor yenilenebilir.

Benzer makaleye göz atabilirsiniz. Lyrica psikiyatri doktoru yazabilir mi

Aile Hekimi Raporlu Psikiyatri İlaçlarını Yazabilir Mi?

Psikiyatrik sorunlar yaşayan hastalıklar tedavisinde kullanılan ilaçları genellikle uzun sürelidir. Bunun temel sebebi depresyon, kaygı bozukluğu veya panik atak gibi psikolojik rahatsızların tedavisi uzun sürelidir. Genellikle bu hastalıklarda uzman hekim en az 3 ay ve daha uzun bir süre ilaç kullanılması önerilebilir. Bu ilaçların her ay temini zor olabilir. Her ay düzenli olarak hastaların uzman bir doktora erişimi mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda uzman bir hekim tarafından rapor edilen psikiyatrik ilaçlar aile hekimi tarafından reçete edilebilir. Ancak Sağlık Tebliği Yasası uyarınca 3 aydan daha kısa kullanılacak psikiyatrik ilaçların aile hekimi tarafından reçete edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.