E-Nabiz

Lyrica 300 aile hekimi yazabilir mi

30.03.2022
Lyrica 300 aile hekimi yazabilir mi

Lyrica 300 aile hekimi yazabilir mi ve lyrica reçetesiz alınır mı diye merak ediyorsanız yazımıza göz atmayı unutmayın. Çünkü bilindiği üzere belirli ilaçların belirli uzmanlık gerektiren alanlara dahil olduğunu söylemek gerekir. Lyrica 300 mg olarak satılan bir ilaçtır. Pregabakin içeriyor olması, bu ilaç reçetesiz satılır mı, aile hekimi bu ilacı yazabilir mi gibi soruları akıllara getirmektedir.

Lyrica 300 Reçetesiz Olarak Satın Alınır mı?

Lyrica 300 mg. ilacını epilepsi nöbeti geçiren hastalar kullanmaktadır. Ayrıca şeker hastaları, zona hastaları, romatizma ve sinirsel olarak ağrı eşiği düşük olan hastalara yazılan bir ilaç türüdür. Tablet formunda eczanelerde bu ilacı bulabilmek mümkündür. Reçetesiz şekilde ilgili ilacı satın almak mümkün değildir. Çünkü bu ilaç yeşil reçete ile satın alınabilecek türden bir tablettir. Sinir uyarılarının yavaşlatılmasını sağlamak ve daha sistemli şekilde sinirlerin çalışmasını kolaylaştırmak işlevi görmektedir. Ayrıca epilepsi nöbetinde istemsiz oluşan kasılmaları da ortadan kaldıran bir ilaçtır.

Lyrica 300 Aile Hekimi Yazar mı?

Lyrica 300 mg aile hekimi yazar mı diye merak ediyorsanız, bunun cevabı hayır olacaktır. Çünkü bu özel ihtisas gerektiren uzmanlarca yazılan bir ilaç türüdür. Belirli sağlık kuruluşlarından rapor çıkması gerekmektedir. Heyet raporunun çıkmasının ardından belirli uzmanlığı olan bölümler tarafından reçete edilebilir.

  • Beyin Cerrahisi
  • Fiziki Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü
  • Çocuk Cerrahisi ya da Çocuk Hastalıkları
  • Psikiyatri Bölümü

Bu branşlar tarafından reçete edilmesi halinde ücretin belirli bir kısmı SGK tarafından karşılanarak eczanelerden satın alınmaktadır. Kişinin uzun kullanımlı raporu dahi olsa, rapora dayandırılarak aile hekimleri ilgili ilacı reçete edemez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.