E-Nabiz

Parkyn aile hekimi yazabilir mi

11.03.2022
Parkyn aile hekimi yazabilir mi

Parkyn aile hekimi yazabilir mi, parkyn nedir, parkyn ne için kullanılır, aile hekimleri hangi ilaçları yazar ve aile hekimleri hangi ilaçları yazamaz gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. 1 Ocak 2010 tarihinde uygulanmaya başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile aile hekimliği ile sağlık hizmetleri yaygınlaştırılmışı amaçlanmıştır. Sağlık Dönüşüm Programı vatandaşlara sağlık hizmetlerinin koşulsuz ve ulaşılabilir olması için yürürlüğü konulmuştur. Ancak aile hekimleri tarafından uygulanacak tedavi ve ilaçlar sınırlıdır.

Alanında uzman hekimlerce yazılmış ya da raporlu olarak verilmiş ilaçları aile hekimlerinin hastalarına uygulama yetkisi verilmemiştir. Bu yazıda aile hekimi hangi ilaçları yazabilir? hangi ilaçları yazamaz? Aile hekimi parkyn yazabilir mi? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Parkyn Nedir Ne İçin Kullanılır?

Parkyn, Parkinson hastalığının ve huzursuz bacak sendromunun tedavisinde kullanılır. Parkinson hastalığı; beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır. Hastalık yavaş biçimde ilerler. Huzursuz bacak sendromu ise; uyku esnasında ortaya çıkan bacaklarda uyuşma yanma, şiddetli hareket ettirme isteği, ağrı ya da karıncalanma ile kendini gösteren bir nörolojik hastalıktır.

Aile Hekimleri Hangi İlaçları Yazar?

Aile hekimleri tarafından hastalar için uygulanacak tedavi ve reçete edilecek ilaçlar sınırlıdır. Aile hekimlerin reçete edebileceği ilaçlar aşağıda listelenmiştir.

Aile hekimleri;

  • ARB grubu antihipertansifler ilaçlar: Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak adlandırılır.
  • Nateglinid grubundaki antidiyabetikler: Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak adlandırılır.
  • Osteoporoz ilaçları Kemik erimesi için kullanılan ilaçlar olarak adlandırılır.
  • Perantral sefolosprinler: Günümüzde çok sık kullanılan bir antibiyotik grubudur. Solunum yolu enfeksiyonları, üriner sistem enfeksiyonları ve yumuşak doku enfeksiyonları gibi enfeksiyon türleri için kullanılan ilaçlar olarak adlandırılır.
  • Menopoz ilaçları
  • Kanser ilaçları
  • İyi huylu prostat büyümesi ilaçları yazabilir.

Aile Hekimleri Hangi İlaçları Yazamaz?

  • Dermatoloji uzmanlarının reçete etmediği topikal antifungalerin ilaçlarını aile hekimleri reçete edemez.
  • Nörolojik uzmanların reçete etmediği ilaç yazılamaz.
  • Psikiyatrik ilaçlar aile hekimleri tarafından reçete edilemez.

Aile Hekimi Parkyn Yazabilir mi?

Parkyn, Parkinson hastalığının ve huzursuz bacak sendromunun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Parkyn, ancak nöroloji hekimleri tarafından reçete edilebilir. Aile hekimleri parkyn ilacını reçete edemezler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.