E-Nabiz

Aile hekimi kırmızı reçete yazabilir mi

11.01.2022
Aile hekimi kırmızı reçete yazabilir mi

Bu yazımızda aile hekimi kırmızı reçete yazabilir mi, kırmızı reçete kimler yazabilir, aile hekimi kırmızı reçeteyi kime yazar ve kırmızı reçete ne demek gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen farklı renklerde reçeteler bulunmaktadır. Bu reçeteler farklı renklerle temsil edilmektedir ve kırmızı reçete de bunlar birisidir. Peki, kırmızı reçete nedir?

Kırmızı Reçete Nedir?

Kırmızı reçete genel olarak içeriğinde uyuşturucu madde özelliği bulunan ilaçlar için kullanılan reçete türüdür. Dolayısıyla sadece bazı uzman hekimler tarafından yazılır. Kırmızı reçeteye tabi olan ilaçları doktor tedavisi ve kontrolü olmadan kendi kendinize eczaneden alamazsınız. Bunun yanı sıra doktorlar da gerekli şartlar oluşmadığı sürece kırmızı reçeteye tabi olan ilaçları yazmazlar.

Aile Hekimi Kırmızı Reçete Kimlere Verilir?

Kırmızı reçeteye tabi olan ilaçlar genellikle ağır seyreden bazı kanser hastalıklarında ve bunlara bağlı ağrılar da, psikotik hastalıklar, bazı psikolojik hastalıklar, kronik ve önlenemeyen bazı ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır.

Dolayısıyla kırmızı reçete genellikle uzman hekim tarafından uygun görülen hastalara bu hastalıkların tedavisi için verilir.

Kırmızı Reçete İlaçları Kimler Yazabilir?

Kırmızı reçeteye tabi olan ilaçların alınması ve yazdırılması konusunda Aile hekimlerinin kırmızı reçete yazıp yazamayacağı en çok sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Bu hususta kırmızı reçeteye tabi olan bir ilacı kullanmak ve almak istiyorsanız öncelikle bir uzman hekime muayene olmanız gerekir. Uzman hekim muayenesinde gerekli görürse çeşitli tahliller isteyecek ve hastalığınız var ise size tanı koyarak kırmızı reçete yazacaktır.

Aile Hekimi Kırmızı Reçete Yazabilir mi?

Uzman hekim tarafından gerekli tanı koyulduysa ve hekim tedavi sürecine kırmızı reçeteli ilaçlar eklediyse artık bu ilaçları kullanabilirsiniz. Genellikle tedavi sürecinin aksamaması adına bu ilaçlar için uzman hekim tarafından ilaç raporu çıkartılır. Bu ilaç raporları ile rapor süresi içerisinde kırmızı reçeteli ilaçlarınızı aile hekiminize yazdırabilirsiniz.

Kırmızı reçeteli ilaçlar uzman hekimler tarafından rapora istinaden yazılabilmektedir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.