E-Nabiz

MHRS geçici parola pin nasıl alınır

01.03.2022
MHRS geçici parola pin nasıl alınır

MHRS sisteminin kullanımı ülkemizde sağlık alanında yapılmış büyük adımlardandır. MHRS geçici parola pin nasıl alınır diye merak ediyor olabilirsiniz. MHRS geçici parola pin nedir ve nasıl alınır yazımızda bulabilirsiniz.

MHRS sistemi olarak belirtilen merkezi hekim randevu sistemi, birçok saldırıya maruz kalmıştır. Güvenlik açıklarının bulunduğuna ilişkin programın güçlenmesi gerektiği çok tartışılmıştır. Sağlık verilerinin ele geçirilmesiyle birlikte hem kimliklerin hem de sağlık sorunları bilgilerinin sisteme sızılarak ulaşılması mümkündür. Kötü amaçlar ile kullanımının önüne geçilmesi için de sistem güvenlik duvarı oluşturulmuştur.

MHRS Geçici Parola Pin Nedir?

Sağlık Bakanlığı MHRS sistemini daha güvenilir hale getirebilmek amacıyla PIN kodu koymuştur. Geçici parola pin olarak sistem kendi kodlarını güvenli kılar. Pin kodu uygulaması şu şekilde ilerler. MHRS sağlık sistemine kayıt olursunuz. Güvenliğiniz için öncellikle sizlere bir şifre verilir. Ancak bu şifrenin değiştirilmesi istenir. Şifre değiştirme kriterleri vardır. Sizler de bu kriterlere uyum sağlayarak değişiklik yapabilirsiniz.

Bu sayede hem e devlet üzerinden hem MHRS uygulaması ya da internet sitesi üzerinden sisteme girebilirsiniz. Geçici parola pin sizin yeni şifrenizi oluşturma sürecinde kullandığınız koddur. Ancak bunun dışında da sistemi sürekli güvenli tutabilmeniz mümkündür. Bu vatandaşların tercihine bırakılmış bir durumdur.

MHRS Geçici Parola Pin Nasıl Alınır?

  • Sisteme bir kere giriş yaptıktan sona ayarlar ve şifre değiştirme yaparak kendi şifrenizi oluşturursunuz.
  • Hesap bilgilerim kısmına giriş yaparsınız. İleri seviye güvenlik yazan butona tıklarsınız. Burada pin işlemleri verilir.
  • Geçici pin isteyip istemediğiniz sorulur. Eğer evet olarak kutucuğu tıklar ve kaydederseniz size her seferinde iki aşamalı güvenlik sistemi sorulur.
  • Yani siz kendi TC ve şifreniz ile sisteme girersiniz. Ancak paneliniz açılmaz. Şifre doğru ise cep telefonunuza geçici pin kodu gönderilir.
  • Bu şifreyi de ekrandaki yere yazar ve sistemi öyle açarsınız. Çift doğrulama ile giriş yapmak bilgilerinize sızılmasını önler.
  • Güvenlik duvarı oluşturmak açısından önem teşkil eder. Bu nedenle birçok vatandaş bu sistemi bu şekilde kullanmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.