E-Nabiz

Aile hekimi diş ağrısı için antibiyotik yazabilir mi?

04.02.2022
Aile hekimi diş ağrısı için antibiyotik yazabilir mi?

Aile Hekimi Aile Sağlığı Merkezlerinde birçok hastaya bakabilir ve ilaç yazabilir. Hastaların çok ağrılı bir şikayetleri yok ise il başvurdukları hekim Aile Hekimi olmaktadır. Aile Hekimleri hastaların şikayetleri üzerine tanı koyabilir ilaç veya antibiyotik yazabilir. Ancak her durumda olduğu gibi bu durumda da kendi dalında ki doktora tedavi olmalısınız.

Aile hekimi diş ağrısı için antibiyotik yazabilir mi?

Öncelikle diş ağrınız var ise ilk başvuracağınız kişi Diş Hekimleri olmalarıdır. Ancak bazı aksi durumlarda hastalar Aile Hekimlerine de gidebilmektedir. Burada en önemli husus Aile Hekimlerinin Diş Hastalarına bakıp bakmadığıdır. Aile Hekimleri diş hastaları da dahil olmak üzere rahatsızlanarak kendisine başvuru da bulunan hastalara bakmakla yükümlüdür. Ancak özellikle diş hastaları Aile Hekimlerine başvurdukları zaman ısrarcı bir şekilde antibiyotik talep etmektedir. Aile Hekiminiz sizleri muayene ettikten sonra gerek görürse tabi ki antibiyotik veya farklı ilaçlar da yazabilir. Ancak sizlerin diş rahatsızlığınız konusunda uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir ve Aile Hekiminiz de sizleri bu konuda yönlendirecektir.

Diş ağrılarınız da başvuracağınız ilk kişi Diş Hekimi olacağı gibi tedavinizin takibini yapacak kişi de Diş Hekiminiz olacaktır. Aile Hekimini tedavinizi yalnızca ilaçlarınız bitene kadar veyahut siz Diş Hekimine başvuruda bulunana kadar yapacaktır. Aile Hekiminiz sizin diş probleminiz noktasında ağrılarınız geçene kadar yardımcı olabilecektir. Eğer dişleriniz de ciddi bir problem var ise muhakkak bir Diş Hekimine gitmeli tedaviyi Diş Hekiminiz ile birlikte yürütmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.