E-Nabiz

Hippurin Reçetesiz Alınır mı

10.02.2023
Hippurin Reçetesiz Alınır mı

Hippurin reçetesiz alınır mı sorusuna değinmeden önce, bu ilacın ne işe yaradığı ve niçin kullanıldığı hakkında bilgiler vermek daha doğru olacaktır. Bu bağlamda hippurin; uzun süre zarfında tedavinin gerekli olduğu düşünüldüğünde, sık sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının profilaktik ya da baskılayıcı tedavisi için kullanılmaktadır. Hippurin eczaneden reçetesiz olarak alınmaz. Reçete dahilinde alınmaktadır.

Bu ilaç yalnızca enfeksiyonun ortadan kaldırılması dışında, tekrardan oluşmasını engellemek amacıyla da kullanılır. Hippurin , idrarla alakalı endikedir. İdrarda bulunan bakterileri öldüren formaldehit olarak idrarda yoğunlaşarak etkisini gösterir. Piyasada hem tablet şeklinde hem enjekte olarak satılan Hippurin’in, nasıl ve ne sıklıkta kullanılacağı mutlaka doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır. Peki hippurin reçeteli mi merak edenler için, evet reçetelidir ve güncel eczane fiyatı 77,42 TL’dir.

Hippurin Reçetesiz Satılır mı

Hippurin reçetesiz satılır mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilerek cevabı aranmaktadır. Öncelikle hippurin tabletler; beyaz renkte, oblong, bir yüzü çentikli olan film tabletlerdir. Hippurin 28 ile 56 tablet içeren blister ambalajlar halinde piyasaya sunulmaktadır. Hippurin’in etkin maddesi metenamin hippurat antibakteriyel bir tür maddedir. Hippurin reçetesiz satılmaz, ancak doktorunuzun uygun gördüğü durumlarda reçete edilmektedir.

Hippurin alındığı zaman idrarın asit ortamında, metenamin hippuratın bileşiminde yer alan metenamin parçalanarak, antibakteriyel bir madde olan formaldehit oluşturur. Formaldehit de bakterileri tahrip ederek büyümelerine engel olur. Peki hippurin eczaneden alınır mı cevaplanacak olursa da; evet eczaneden alınır. Güncel eczane fiyatı ise 77,42 TL’dir.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.