E-Nabiz

Klomen aile hekimi yazabilir mi

14.03.2022
Klomen aile hekimi yazabilir mi

Klomen aile hekimi yazabilir mi diye, bu ilacı yazdırmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu ilacın aile hekimi tarafından yazılmasının belli başlı kriterleri bulunur. Burada bu kriterleri öğrenebilirsiniz.

Klomen nedir?

Kadınlar ergenliğe girilmesinin ardından ayda bir düzenli adet görmelidir. Bu kadın olarak doğurganlık ile ilgili bir unsurdur. Ayda bir kez ortalama 5 gün olmak kaydı ile kadınların regl kanamasının olması düzene işarettir. Bir adetin bitip, diğer ay adet döneminin başlamasının arasında 28 ile 30 gün arasında bir rakam olması gerekmektedir. Düzenli bir doğurganlık döngüsü için bu gerekli durumdur. Ancak bazen ilk adet belirtilerinin olması, ergenlik girişi olması gibi durumlar, sivilce ilacı gibi ciddi yan etkileri bulunan ilaçlar, suçiçeği hastalığına bağlı oluşan durumlar ya da kist oluşumu gibi nedenler adet döngüsüne zarar verir. Kadınların adet görmemesi ya da bir ay içinde birkaç kere adet görmesi ne yazık ki bir sorun olduğuna işarettir. Adet döngüsünün korunması, yumurtalığın sağlıklı şekilde oluşması için Kadın Doğum Hastalıkları uzmanları tarafından belirli ilaçlar yazılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de klomen olmaktadır. Klomen düzenli kullanım ile kadınlarda çikolata kistini yok edici etkisi ve adet düzenleyici yönü bulunmaktadır.

Aile hekimleri klomen yazabilir mi?

Aile hekimleri Sağlık Uygulama Tebliği’ ne göre belirli branş uzmanlarının yazacağı ilaçları yazamaz. Bu yetkilendirmeleri yoktur. Bu uzmanlardan bir tanesi de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının yazmış olduğu ilaçlardır. Aile hekimleri bu noktada klomen yazamaz. Ancak klomen gibi adet düzenleyici ilaçların 6 ay ile 1 yıl gibi uzun bir süre zarfında kullanılması gerekir. Bunun için de Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları hastaya rapor çıkarır. Raporu ile hasta sağlık ocağına gidip bu ilacı aile hekimine yazdırabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.