E-Nabiz

E nabız sistemine ne zaman geçildi

20.12.2021
E nabız sistemine ne zaman geçildi

E-nabız sağlık alanında işimizi en çok kolaylaştıran uygulamalardan birisi. Sağlık siteminin neredeyse tüm hizmetlerine E-nabız üzerinden ulaşabiliyoruz. Bu kadar çok işlemi gerçekleştirdiğimiz bir uygulama hakkında da insanlar bazı konuları doğal olarak merak ediyor. Merak konularından birisi de E-nabız sisteminin ne zamandan beridir hayatımızda olduğu, e-nabız sistemine ne zaman geçildi? Sorusu oluyor. E-nabız geçmiş sağlık bilgilerimizi de göstermesi nedeni ile hangi tarihten itibaren hayatımıza girdi sorusu büyük önem kazanıyor. Gittiğimiz hastaneye kadar görebildiğimiz uygulama 2015 yılından beri hayatımızda bulunuyor.

E nabız sistemine ne zaman geçildi?

E-nabız vatandaşların sağlık işlemlerini gerçekleştirebileceği, tahlil sonuçlarını görüntüleyebileceği, sağlık hizmetlerinden faydalanabileceği bir uygulamadır. Bu uygulama 1 Ocak 2015 yılında dönemin sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından tanıtılmıştır. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren de e-nabız sistemi aktif olarak kullanılmaktadır. Vatandaşların sağlık hizmetlerinde yapacağı işlemleri kolaylaştırmaktadır.

Vatandaşlar sistem üzerinden sadece hastane ve aile hekimliklerinden yapabilecekleri sağlık hizmetlerine erişmenin yanında kendilerine ait sağlık verilerini (kilo, yaş, boy, kalp krizi riski gibi) de kolaylıkla takip edebilirler. Girdikleri bu bilgileri istedikleri doktora gösterip, aile hekiminin görüp göremeyeceğini seçerek de sağlıklarını kontrol altında tutabilirler. Bu sistem 1 Ocak 2015 yılından beri hayatımızda olup bu yıldan itibaren yaptığımız tüm işlemleri uygulama üzerinden takip etmemiz mümkündür. Yaptığımız tahlillerden, test sonuçlarına, gittiğimiz hastanelerden, geçmiş hastalıklarımıza kadar her türlü bilgimizi uygulama üzerinden görüntülememiz mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.