E-Nabiz

Kalp ilaçları aile hekimi yazabilir mi

29.03.2022
Kalp ilaçları aile hekimi yazabilir mi

Kalp ilaçları aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi kalp ilacı yazar mı, kalp ilaçlarını hangi doktor yazar ve aile hekimi ilaç raporu yazıyor mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimleri ilaç yazabilme hakkında sahiptir. Ancak bazı ilaçları yazmak için belirli koşullar gerekmektedir. Birçok kalp hastası kalp ilaçları aile hekimi yazabilir mi sorusunun yanıtını aramaktadır. Bilindiği üzere aile hekimleri uzman doktorlar tarafından yazılması gereken ilaçları yazamaz. Aile hekimi normal şartlarda göz, cilt kardiyoloji, psikiyatri ve nöroloji alanlarına ait ilaçlarını yazamaz. Ancak hastanın sürekli kullanması gereken ilaç olduğunda aile hekimi bu ilaçları yazabilmektedir. Aile hekimi kalp ilacı yazabilmesi için hastanın kesinlikle ilca raporu çıkartılmış olması gerekir. Aksi takdirde aile hekimi reçetesi ile ilacı alması mümkün değildir. Kalp hastalarının ilaçları aile hekimleri tarafından ancak raporlu olması durumunda yazabilmektedir.

Kalp İlacı Raporu ile Aile Hekimi Reçetesi

Eğer hastanın hali hazırda bir kalp ilacı raporu var ise aile hekiminden ilaçlarını rahatlıkla yazdırabilmektedir. Aile hekimi Kalp ilacı reçetesi ancak raporlu hastalara verilebilmektedir. Elbette ki yazılan kalp ilacının rapor süresi son derece önemlidir. Raporlu ilaçların rapor süresinin bitimi dikkate alınmalıdır. Eğer rapor süresi bitmişse yazılan reçete geçerli olmayacaktır. Bu sebeple eczaneden ilaçlarını ücret ödeyerek almak zorunda kalacaktır.

Aile hekiminin kalp ilacı yazabilmesi için raporda süreklilik önemlidir. Rapor süresi biten hastalar uzman kardiyologlara ilaç raporu çıkarttırabilir. Bu sayede tekrar kardiyoloji doktoruna gitmeden aile hekimine ilaç yazdırma olanağı sağlayabilirler. Rapor sürelerinin geçerliliğini eczanenizden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
  1. Savaş Kara dedi ki:

    Uydurun… Hanımın XARELTO adlı raporlu ilacı var, aile hekimi yazamıyor.
    Randevu al, ilçe merkezine git, kardiyoloğa yazdır, ilçe merkezinden aile hekiminin bulunduğu köye geri dön. Nasıl ama?…