E-Nabiz

Sağlık ocağında çalışan bir doktor ne kadar maaş alır

09.02.2022
Sağlık ocağında çalışan bir doktor ne kadar maaş alır

Sağlık ocağı doktor maaşı neye göre belirlenir, sağlık ocağında çalışan bir doktor ne kadar maaş alır ve aile hekimleri hasta başına ne kadar alıyor gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Her sağlık ocağı doktoru yani aile hekiminin alacağı maaşlar farklılık göstermektedir. Mezun olduktan sonra aile hekimliği alanında geçirmiş olduğu yıllar ve deneyimler, maaşlardaki ana farklılıktır.

Sağlık ocağında çalışan bir doktor ne kadar maaş alır

Çalışma yıl sayısına bağlı olarak ciddi farklar gözükmektedir. Peki aile hekimlerinin maaşının farklı olmasının sebebi ve bunların neye göre belirlendiğine geçelim:

  1. Yıllık enflasyon her meslekte olduğu gibi aile hekimlerinin maaşının belirlenmesinde de önemli faktörlerdendir. Yani yıllık enflasyona bağlı olarak maaşları zamlanır.
  2. Aile sağlık merkezleri yani sağlık ocaklarının bir bütçesi vardır ve bundan aile hekimleri sorumludur. Sağlık ocaklarının harcamaları ve faturaları da maaş konusunda etkilidir.
  3. Aile hekimleri bazı durumlarda ev ziyaretlerinde bulunarak hastalarını kontrol edebilir. Bu tarz durumlarda aile hekimine ek ödeme yapılır.
  4. Ayrıca aile hekimine kayıtlı olan hasta sayısı veyahut sağlık ocağına gelen diğer aile hekimlerine bağlı fakat aile hekiminin sağlık ocağında bulunmaması durumlarında (doktorun yıllık iznini kullanması, hastalanması gibi durumlarda) gün içerisinde tedavisini gerçekleştirdiği ek hasta sayısına göre de maaşlarda farklılık olur.
  5. Aile hekiminin muayene, tedavi veya teşhis için kullandığı araçlar ve teknikler de maaş üzerinde etki sahibidir.
  6. Etkili faktörlerden bir tanesi de aile hekimi maaş puanlama sistemidir. Bu sistem maaş miktarının belirlenmesinde önemli faktördür. Sağlık ocağının bulunduğu mahalledeki nüfusa ve bir çok faktör üzerinden hesaplanan bir puandır. Bu puan aile hekiminin sağlık ocağındaki yoğunluğunun puanıdır.
  7. Aile hekiminin evli olması ve çocuğunun olması gibi durumlara bağlı olarak aile hekimleri tazminat ödemeleri alırlar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.