E-Nabiz

Aile hekimi kan alır mı

29.03.2022
Aile hekimi kan alır mı

Aile merkezi birçok kişinin sağlık hizmetlerinden kapsamlı bir şekilde yararlanmasını sağlayan kuruluşlardır. Aile hekimi kan alır mı merak edilmektedir. Bilindiği üzere hastanede sıra beklemek oldukça zor gelmektedir. Bu yüzden yakın aile merkezlerinde kan vermek çok daha basit olabilmektedir. Belirli kan tahlillerini yapabilmektedir.

Kan tahlili istediğinizi talep ederek aile hekiminize başvurabilirsiniz. Aile hekimlerinden genel bir kan taraması yapılmaktadır. Buda hastalar açısından oldukça yararlıdır. Aile hekimlerinin yapacağı kan tahlillerinde şeker, kolesterol, kansızlık ve vitaminler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun hayati fonksiyonları olan karaciğer ve böbreklerinizin durumlarını inceleyebilirsiniz.

Aile hekimi kan alır mı?

Aile hekimleri tarafından alınan kan örnekleri belirli bir zaman aralığında olmalıdır. Kan tahlili isteyecek hastalar saat 08:00 ile 10.00 arasında aile hekimliğinde olması gerekir. Alınan kan tahlilleri anlaşmalı olduğu hastane veya laboratuvarlarda tetkik edilmektedir. Kan değerlerinin test edilmesi için mutlaka aç olunmalıdır. Bazı aile merkezlerinde hasta yoğunluğundan nedeni ile belirtilen saat aralıklarının dışına çıkılabilmektedir.

Aile hekimi saat kaçta kan alır bilinmesi oldukça yararlı olacaktır. Böylece hastalar zaman kaybetmeden tetkiklerini yapabilme özgürlüğü sağlayabilmektedir. Kan tahlilleri yaptırırken aile hekiminin yetkisi altında olan tüm tetkikleri yaptırmak çok akıllıca olacaktır. Kan tahlilleri genellikle ertesi gün öğleden sonraya çıkmaktadır. Ancak cuma günü verilen örnekler pazartesi veya salı günü neticelenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.