E-Nabiz

Aile hekimi olmak için hangi bölüm okunmalı

09.02.2022
Aile hekimi olmak için hangi bölüm okunmalı

Pratisyen hekim olarak da bilinen aile hekimleri; yaş grubu ayırmaksızın her türden hastaya bakmak ile yükümlü olan, bunun için gerekli eğitimlerden geçen ve toplumun aile sağlığının korunması amacıyla oluşturulan bir meslek grubudur. Peki aile hekimi olmak için hangi bölüm okunmalı? İşte detaylar!

Aile hekimi olmak için hangi bölüm okunmalı

Aile hekimi olabilmek için öncelikle belirlenen eğitim alınmalı ve bu eğitimden başarı göstererek mezun olunmalıdır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu içinde bulunan ve devlet memuru olmak isteyenler için belirtilmiş olan tüm şartlar, aynı zamanda aile hekimi olmak için aranan şartları da kapsamaktadır. Genel olarak Sağlık Bakanlığının şart koyduğu eğitimleri almak gerekmekte ve Tıp Uzmanlık Tüzüğüne göre aile hekimi olunmaktadır. Ayrıca bu eğitimleri alan diğer uzman tabipler de aile hekimi olabilmektedir. Alanında uzman olarak görev yapan bu sağlık personelliği için mezun olan tıp öğrencileri, mezuniyetlerinin ardından doğrudan aile hekimliğine başvuru yapabilmektedir.

Aile hekimi olmak isteyenlerin, üniversitelerin tıp fakültelerine bağlı aile hekimliği anabilim dalından mezun olmaları gerekmektedir. Tıp bölümünü bitirip pratisyen unvanı kazananların ise aile hekimliği eğitim programına kayıt olmaları ve bu programı tamamlayanların ‘Aile Hekimi Sertifikası’ almaları gerekmektedir. Tıpta uzmanlık sınavı olarak da bilinen TUS’a girmiş ve başarı sağlayarak herhangi bir dalda uzmanlık kazanmış kişiler de yine aile hekimliği eğitimi alarak aile hekimi olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.