E-Nabiz

Aile Hekimi Telefonla İlaç Yazabilir Mi?

07.04.2022
Aile Hekimi Telefonla İlaç Yazabilir Mi?

Bilindiği üzere; sağlık ocakları ve aile hekimleri, hastalanan pek çok kişi için hastaneye gitmekten çok daha pratik bir seçenek olmaktadır. Aile hekimliklerinde, özel ve devlet hastanelerindeki gibi bölümler mevcut olmasa da genellikle basit ve gündelik rahatsızlıklarda hızlı bir şekilde çözümler sağlamaktadır. Sağlık ocaklarında aile hekimlerine muayene edilebilmenin mümkün olduğundan bahsettik. Peki aile hekimleri ilaç yazabilir mi?

Aile Hekimleri İlaç Yazabilir Mi?

Aile hekimlerinin ilaç yazıp yazamayacakları, eğer yazabiliyorlarsa hangi ilaçları yazabilecekleri de merak konusu olmaktadır. Bu noktada, aile hekimlerinin muayene gerçekleştirebildikleri gibi ilaç yazabilme yetkileri de bulunmaktadır. Yani aile hekimleri ilaç reçete edebilir. Ancak aile hekimlerinin bütün ilaçları yazabileceklerini söylemek olanaksızdır. Zira bazı ilaçların alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilen muayene ve konulan tanılar çerçevesinde, yine o uzman hekimlerce reçete edilmesi gerekmektedir. Özellikle ciddi ve hassas rahatsızlıklarda aile hekimi yerine muhakkak hastanelerin ilgili polikliniklerindeki uzman hekimlere görünmek gerekir.

İlgili makale: Aile hekimleri hangi ilaçları yazabilir

Aile Hekimleri Telefonla İlaç Yazabilir Mi?

Bazı durumlarda hastalar aile hekimine görünmek yerine kısa yoldan telefonla arayarak kendisine ilaç reçete ettirmek istemektedir. Pratik bir seçenek gibi gözükse de böyle bir işlem gerçekleştirmek aile hekimleri için oldukça yanlış bir seçenektir. Zira hastayı görmeden ilaç yazmak mevzuata ve meslek kurallarına aykırı olup hekimin hukuki sorumluluğunu doğurabilecektir. Bu yüzden aile hekimlerinin telefonla ilaç yazmayı reddetmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, pek çok örneği olduğu üzere hekim hakkında yasal süreç işletilebilecektir.

Bunların yanında aile hekimi uzaktan ilaç yazar mı ve aile hekimi telefonla ilaç yazar mı soruları da gelmektedir. Bunlara da kısa kısa değinmiş olduk.

Benzer makale: E nabız birincil numara değiştirme

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.