E-Nabiz

Aile hekimi aknetrent yazabilir mi

01.03.2022
Aile hekimi aknetrent yazabilir mi

Aile hekimi aknetrent yazabilir mi, aknetrent aile hekimi yazabilir mi, aknetrent toplam kaç mg kullanılır ve aknetrent kimler yazabilir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Siz de bu tarz merak ettiğiniz ilaç isimlerini aile hekimi yazıp yazmayacağını kontrol için sitemizden araştırma yapabilirsiniz.

Aknetrent Nedir?

Sivilceler ve akneler özellikle ergenlik döneminden itibaren insan cildinde sıkıntı yaratan unsurlar oluyor. Bu sivilcelerin ya da aknelerin çoğu ergenlik dönemi ile birlikte kaybolup gidiyor. Ancak bazı şiddetli akneler ve sivilceler ne yazık ki hemen gitmiyor. Uzun yıllar kalıcılığını koruyor. Böyle bir durumda da cildin tedavi edilmesi gerekiyor. Aknetrent de hafif ilaç tedavilerine ya da bitkisel ilaçlara yanıt vermeyen akneler için bir ilaçtır. Hap formundadır.

Aile Hekimine Aknetrent Yazdırabilir miyim?

Aknetrent ilacının birçok olumsuz yan etkisi bulunabilir. Bu nedenle bir cildiye hekiminin görmesi gerekmektedir. Bu ilaç tedavisine başlanmadan önce kan testi istenir. Karaciğer fonksiyonlarının düzenli çalışıp çalışmadığına bakılır. Ayrıca bu ilacı kullanım süresinde de 15 günlük ya da aylık periyotlar ile hekim kontrolünde kullanım olması gerekir. Hamilelikte kullanılamaz. Emzirme döneminde kullanılamaz. Belirli bir süreden fazla kullanımı uygun değildir. İlaç izotretinoin etken maddesine sahip olduğu için dikkatli ve düzenli hekim kontrolünde kullanılması uygundur. Bütün bu işlemler, tahlil ve takipler de düzenli şekilde Sağlık Ocağında yapılamayacağı için ne yazık ki aile hekimleri Aknetrent yazamaz. Bazı ilaçların işin uzmanı tarafından yazılması gerekir. Bu ilacın uzmanlığı da Cildiye alanına girmektedir. Deri hastalıkları ve cildiye bölümünden randevu alarak muayene olmak daha uygun olacaktır. Böylece hekiminiz de sizlere en uygun tedavi yöntemini bulabilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.