E-Nabiz

Aile hekimi değiştirme işlemleri kaç gün sürer?

20.01.2022
Aile hekimi değiştirme işlemleri kaç gün sürer?

Adres değişikliği veya aile hekiminin verdiği sağlık hizmetlerinden memnun olmayan kişiler aile hekimi değiştirme işlemi ile başka bir aile hekiminden sağlık hizmeti alma hakkına sahiptirler. Dolayısı ile bu konuda aile hekimi nasıl değiştirilir ya da aile hekimi değiştirme işlemleri kaç gün sürer gibi farklı konu başlıklarının cevapları araştırılmaya başlandı. Bilindiği kadarı ile aile hekimi değişikliği belli gün ve takvimlerde yapılmaktadır.

Aile hekimi değiştirme işlemleri kaç gün sürer?

Aile hekimi değiştirme işleminden tanına süre aile hekimi değiştirme işlemlerini yaptıktan sonra 15 gün içerisinde tamamlanır. Her ayın 5’i ile 21’i takvimleri arasında yapılabilir. Her ayın 5’inde saat 23: 59’a kadar yapılan talepler ayın 21’inde, ayın 21’inde gece saat 23:59’a kadar ve sonraki takvim günlerinde gelen başvurular ise bir sonraki ayın 5’nde sonuçlanır. Değiştirme taleplerini onaylanacağı güne kadar başvurular iptal edilebilir. Fakat aile hekimi değiştirme işlemi gerçekleştikten sonra işlem iptal edilemez ve tekrar 3 ay boyunca aile hekimi değiştirilmez. Bir aile hekiminin baktığı hasta sayısı da 4.000 olarak sınırlandırılmıştır.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Nereden Yapılır?

Aile hekimi değiştirme işlemi Sağlık Bakanlığına ait E- Nabız uygulaması üzerinden gerçekleşir. İster bulunduğunuz semte en yakın sağlık ocağında görev yapan aile hekimine, isterseniz de aile hekiminizin görev aldığı sağlık merkezinde görev alan başka bir aile hekimine geçme hakkında sahipsiniz. E – nabız üzerinde aile hekimi değiştir başlığını girip karşınıza gelen pencereden formu doldurmanız gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.