E-Nabiz

Aile hekimi ssrı yazabilir mi

30.03.2022
Aile hekimi ssrı yazabilir mi

Günümüzde tıbbi tedavinin ilk basamağı olarak önemli bir yere sahip olan aile hekiminin kendisine bağlı olan kişilerin ve ailelerinin ilk tedavilerini yapmak, sağlık durumlarını kontrol ederek kayıt altına almak ve çocukların aşı, boy, kilo takibini yapmak gibi sorumlulukları bulunmaktadır. İlk tedaviyi yapan aile hekimi eğer sorun uzmanlık gerektiriyorsa mutlaka kişiyi bir uzmana yönlendirmektedir. Uzmanlık isteyen dallardan örneğin göz, psikiyatri ve benzeri gibi uzmanlıklara ait ilaçları aile hekimi reçete yapamamakta ve mutlaka uzman hekimden bir rapor alınması gerekmektedir.

SSRI ilaçlar nedir?

SSRI’yi açacak olursak selektif serotonin geri alım inhibitörü anlamına gelen ilaçlardır. SSRI grubu ilaçlar serotonin eksikliğinde oluşabilecek kaygı bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi amacı ile kullanılmaktadır. Bu tip ilaçlar seratoninin hücre içerisine alımını engelleyerek sinaps boşluğunda kalacağı süreyi arttırarak kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. SSRI ilaçlarını sadece psikiyatri uzmanı yazabilmekte ve rapor edebilmektedir. Bu nedenle uzman bir psikiyatri hekimine danışarak ilaç kullanılması önemlidir.

Aile hekimi ssrı yazabilir mi?

Aile hekimi SSRI yazabilir mi sorusu çok sorulmakta olup kısaca cevaplandıralım. SSRI ilaçları kişinin kullanıp kullanamayacağına ya da hangi ilacın kişiye uygun olduğuna ancak psikiyatri uzmanı karar verebilir. Dolayısı ile eğer kişi için SSRI türü ilaç kullanılması uygun ise psikiyatri doktoru bu ilacı reçete ederek, ilaç raporu da verecektir. Aile hekimi SSRI ilaçları ancak uzman hekim bir rapor verdikten sonra reçete edebilmekte hatta eczaneler bu durumda ilacı verebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.