E-Nabiz

Aile Hekimi Öğrenme Ve Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

11.02.2022
Aile Hekimi Öğrenme Ve Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile hekimleri kısaca birinci basamak tanı, tedavi ve danışmanlık hizmeti veren aile hekimi uzmanları veya ilgili bakanlığın belirlediği eğitimleri alan doktor ya da doktorlardır. Her vatandaşın kendisine atanmış bir aile hekimi vardır ve her vatandaş kendi aile hekiminden hizmet alabilir.

AAile Hekimi Öğrenme Ve Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi öğrenmenin birçok yolu vardır. Telefon üzerinden evden çıkmadan öğrenmek için; e-devlet veya e-nabız üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilir, MHRS üzerinden öğrenebilir, SMS yoluyla öğrenebilir veya sağlık bakanlığını arayarak TC kimlik numaranız ile öğrenebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra en yakın sağlık ocağına kimliğiniz ile birlikte giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

E-devlet ve e-nabız uygulamalarını kullanarak aile hekimini öğrenmek için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Şifteye ulaştıktan sonra, uygulamaya girip TC kimlik numaranızı ve şifrerinizi yazarak giriş yapmanız, giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama butonuna ‘’aile hekim bilgisi sorgulama’’ yazmanız yeterlidir.

MHRS üzerinden öğrenmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. MHRS sistemine e-devlet yoluyla da giriş mümkündür. Sisteme giriş yaptıktan sonra ‘’Aile Hekimi Randevu Arama’’ başlığı altında aile hekimizin bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SMS yoluyla aile hekimini öğrenmek isteyen vatandaşların ise ‘’AH’’ yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra ‘’ TC KİMLİK NUMARASI’’ yazarak kullandıkları operatörlerin numaralarına sms atmaları yeterlidir. Her GSM operatörü için farklı numaralara SMS atılması gerekmektedir. Turkcell hattına sahip vatandaşların ‘’7777’’ veya ‘’6998’’ numaralarına, Türk Telekom hattına sahip vatandaşların ‘’5151’’ veya ‘’6998’’ numaralarına, Vodafone hattına sahip vatandaşların ise ‘’5115’’ numarasına SMS atmaları gerekmektedir. Bu işlem için bazı operatörler 1 TL mesaj ücreti kesmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.