E-Nabiz

Aile Hekimi Kortizon Yazabilir Mi?

06.04.2022
Aile Hekimi Kortizon Yazabilir Mi?

Aile hekimleri hasta muayenenin yanı sıra ilaç yazabilme hakları da bulunmaktadır. Ancak bazı ilaç türlerinin uzman hekimlerce yazılması gerekmektedir. Özellikle kortizon içerikli ilaçlar doktor kontrolünde olacak şekilde verilmelidir. Bu yüzden aile hekimi kortizon yazabilir mi birçok hasta için önemli bir sorudur. Hastanın kortizon içerikli ilaçlar ile tedavi süreci oldukça uzundur. Bu sebeple hasta takibinin dikkatli yapılması esastır. Birçok kortizon ilacı hastaya yan etki vermektedir. Bu yüzden kortizonun miktarı doktorun gözlemi altında hastaya verilmelidir. Bu sebeple kortizon ilacı aile hekiminin alanı dışında kalmaktadır. Ancak hastanın devamlı kullanımı zorunlu olduğundan uzman doktorlarca raporlu olması aile hekiminin ilacı yazmasına neden olabilmektedir.

Aile hekimi serum yazar mı

Kortizon İlaçlarını Aile Hekimi Yazar Mı?

Kortizon ilaçları uzman doktorlar tarafından yazılabilmesi gerekir. Aile hekimlerinin alan dışına giren göz, cilt, kalp, psikiyatri ve nöroloji gibi dallarına ait ilaç yazma yetkisi zaten bulunmamaktadır. Kortizon ilaçlarının büyük bir kısmı uzman doktorlar tarafından verilmektedir. Göz, psikiyatri ve cilt hastalıkları kortizonun yoğun kullanıldığı branş dallarından biridir. Kortizon ilaçlarını aile hekimi yazar mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aile hekimi kortizon ilacı yazamaz ve herhangi bir hastaya tedavi amacı ile reçete edemez. Eğer hasta uzman doktor tarafından raporlu ise o zaman ilacın aksamaması açısından reçete aile hekimince yazılabilmektedir. Ancak raporsuz bir kortizon ilacı aile hekimi tarafından kesinlikle yazılamaz.

Aile hekiminin kortizon ilacını reçete edemeyeceğini söyledikten sonra kortizon içeren ilaç hangileridir, kortizon ilacı ne için kullanılır yan etkileri nelerdir ve kortizonlu ilaçlar zararlı mı gibi sorular da sorulmaktadır. Bu ve buna benzer kortizon ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Aile hekimi MR isteyebilir mi yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.