E-Nabiz

Aile hekimi raporlu ilaç yazabilir mi

06.03.2022
Aile hekimi raporlu ilaç yazabilir mi

Aile hekimi kendisine kayıtlı olan herkese ilk muayeneyi yaparak gerekli gördüğünde uzman doktora yönlendiren doktordur. Tüm temel hastalıklar ve sağlık bilimleri ile ilgili olarak genel bilgiye sahip olan aile hekimi kendisine kayıtlı olan kişilerin çocuklarının da aşı zamanını, kilo ve boyunu, yaşını kayıt ederek takip altına alır.

Aile hekimi raporlu ilaç yazabilir mi

Kontrol ya da aşı zamanı geldiğinde aile aranarak hatırlatılır. Aile hekimi kendine kayıtlı, sağlık problemi olan kişiyi muayene ederek ilaç yazma yetkisine sahiptir. Yazdığı ilaçlar uzmanlık gerektirmeyen ağrı kesiciler, antibiyotikler, vitaminler ve benzeri ilaçlar olmaktadır. Uzmanlık gerektiren ilaçların aile hekimi tarafından yazılması mümkün olsa bile devlet ilaç ücretini karşılamamaktadır. Aile hekimi uzman doktor kontrolünde yazılacak olan ilaçları yazamaz fakat eğer ilaç raporlu ise o zaman aile hekimine giderek ilacınızı yazdırabilirsiniz.

Rapor süreniz bitinceye kadar ilacınızı aile hekimiz yazabilmektedir. Raporunuz bittiğinde ise tekrar uzman doktorunuza giderek rapor çıkarttırmanız gereklidir. Örneğin psikiyatri ana bilim dalına ait bir ilaç, bu branşın doktorları tarafından kontrollü olarak verilmektedir. Çünkü kişiden kişiye yapabileceği yan etkiler ve ilacın iyi gelip gelmeyeceği farklılık gösterebilmektedir. Dolayısı ile bu tür bir ilacı sürekli kullanıyorsanız ve her seferinde uzman doktora giderek almak istemiyorsanız, o zaman ilacınız raporlu olmalıdır. Raporlu olan ilaç uzman doktor tarafından onaylandığı için aile hekimi rahatlıkla ilacı yazabilir ve eczaneden temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.