E-Nabiz

izotretinoin Krem Reçetesiz Alınır mı

12.02.2023
izotretinoin Krem Reçetesiz Alınır mı

Bu yazımızda izotretinoin krem reçetesiz alınır mı gibi soruların detaylarından bahsedeceğiz. Öncelikle izotretinoin; Accutane markası altında satılmaktadır. Ayrıca 13-cis-retinoik asit olarak bilinir ve şiddetli derecede akneleri tedavi etmek için kullanılan bir ilaç türüdür. Bunlar haricinde bazı cilt kanserlerini (skumaöz hücreli karsinom gibi) önlemek ya da tedavi etmek içinde kullanılır. İnsan bedeninde az sayıda bulunan retinoidi içerir. Retinoid de yüksek miktarda A vitamini içerir ve İzotretinoin reçetesiz alınamaz.

İzotretinoin kullanmaya başladıktan bir ay sonrasına kadar sivilce kusma dönemi olur. Doktorunuz bu durumu önlemek amacıyla antibiyotik ya da antibiyotik içeren bazı kremler önerebilir. Cildinizdeki sebum adlı yağın üretimini durdurarak daha fazla sivilce oluşumunu engeller ve yüz, dudak gibi sebumun aşırı şekilde üretildiği yerler böylelikle kurumaya başlar. Peki izotretinoin krem reçeteli mi merak edenler için, evet reçetelidir ve reçetesiz alınamaz.

izotretinoin Krem Reçetesiz Satılır mı

İzotretinoin krem reçetesiz satılır mı sorusu pekçok kişinin merak konusudur. Bu bağlamda yanıtlanacak olursa; izotretinoin reçetesiz satılmaz. Doktorunuzun uygun gördüğü durumlarda reçete edilmektedir. İzotretinoin krem, Accutane markası adı altında satılsa da piyasada aynı içeriği barındıran birkaç ilaç daha bulunur. Bu ilaç cildi tamamen temizler fakat her ilaçta olduğu gibi bazı yan etkileri görülmektedir. Örneğin; baş ağrısı, burun içerisinde kabuklanma ile idrar tahlilinde protein ve kan tespiti en yaygın görülen yan etkiler arasında yer alır.

Eğer cildinizde “Akne Konglobata” gibi dirençli sivilceleriniz yoksa doktorunuz bu ilacı asla önermez. İzotretinoin içeren ilaçların alımı eğer reşitseniz kendi imzanızla, eğer 18 yaş altındaysanız velinizin ya da yasal vasinizin imzası ile gerçekleşmektedir. Peki izotretinoin krem eczaneden alınır mı yanıtlamak gerekirse de, evet eczaneden alınır ve reçete zorunluluğu bulunmaktadır.

Bunlara bakabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.