E-Nabiz

Aile hekimi askerlik muayenesi

09.02.2022
Aile hekimi askerlik muayenesi

Aile hekimi askerlik muayenesi, aile hekimi askerlik muayenesi sisteme ne zaman düşer, aile hekimi askerlik muayenesi e devlete ne zaman düşer, aile hekimi askerlik muayenesi nasıl yapılır, aile hekimi askerlik muayenesi boy kilo ve aile hekimi askerlik muayenesi itiraz gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Bu makalede askerliğe gitmek için gerekli olan sağlık muayenesinin sağlık ocaklarında nasıl yapıldığı hakkında bilgileri açıklayacağız.

Aile hekimi askerlik muayenesi

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de askerlik yapmak vatani bir görevdir. Reşit olmuş ve askere gitmek için önünde herhangi bir engeli olmayan her Türk erkeği askere gitmek zorundadır. Askere gitmeden önce kişilerin sağlık muayenesinden geçmesi gerekir. Sağlık muayenesinden geçerken izlenecek yollar şunlardır:

 1. Öncelikle sağlık muayenesi yaptırabilmek için e devlet üzerinden askerliğe başvuru yapılması gerekir.
 2. Kişiler; E devlet üzerinden askerlik başvurusu kısmını seçerek bilgilerini doldururlar ve fotoğraflarını yüklerler.
 3. Aile hekimine gidilir ve hekim öncelikle AHBS uygulamasından Sağlık Bakanlığı sisteminden kişiyi sorgular.
 4. Sağlık Bakanlığı aracılığıyla süreç AHBS’ye iletilir.
 5. Aile hekimi normal bir muayene gibi protokol numarası alır, muayene kaydı oluşturur.
 6. Eğer kişinin askerliğe gitmesi için önünde bir engel yoksa aile hekimi ; askerlik olur rapurunu verir ve Sağlık Bakanlığı sistemine AHBS yardımıyla entegre edilir.
 7. Askerliğe gitmek için bir engel varsa askerlik olur raporu kısmında yer alan Uzuv Kaybı/Ortopedik Rahatsızlık bölümü ‘’evet’’olarak seçilir. Hasta çıkış veri bölümünde bulunan çıkış şekli de ‘’kurum dışına sevk’’seçilir. Böylece Askerlik Olur Raporu veri setindeki diğer veri elemanları gönderilmez. Aile hekimi kişiyi askeri hastaneye yönlendirir ve muayane biter.
 8. Askere gitmesinde herhangi bir engeli bulunmayan kişi bu işlemlerden sonra askerlik şubesine giderek süreci devam ettirir.

Askerlik muayenesinde nelere bakılır?

 • Ağırlık,
 • Boy,
 • Kan grubu,
 • Sistolik Kan Basıncı,
 • Diastolik Kan Basıncı

Her Türk erkeğinin vatani görevini yerine getirmesi için bedenen ve zihnen sağlıklı olması gerekir. Bunlar için de sağlık kontrolünden geçmesi şarttır. Bu anlamda Sağlık ocaklarına büyük yük düşer. Askere gidecek kişilerin ön sağlık kontrolü aile hekimleri tarafından yapılır. Askerlik sürecinin başlaması için bu kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.