E-Nabiz

Aile hekimi tiroid testi yapar mı

05.03.2022
Aile hekimi tiroid testi yapar mı

Aile hekimi tiroid testi yapar mı, aile hekimi tiroid ilacı yazar mı ve aile hekimi hormon testi yapıyor mu gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Ülkemiz coğrafi konum bakımından tiroid hastalıklarının en yaygın görüldüğü bir yerdir. Buna bağlı olarak tiroid rahatsızlıklalar görülür. Bu tiroid rahatsızlıkları insan vücudunda başka rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına yol açabilir.

Aile hekimi tiroid testi yapar mı?

En yaygın örnekleri kilo verememe durumu, şeker hastalığı ve kansızlık problemleri olur. Bunun çözümün de en kolay yolu, tiroid testi yaptırmaktır. Özellikle ülkemizde her 3 kişiden birinde bu rahatsızlıklar görüldüğü için, tiroid testinin yapılması elzem olmaktadır. Aile hekimi tiroid testi yapar mı diye merak edebilirisiniz. Bu yazımızda ilgili konu üzerinden açıklama yapacağız. Bu sayede Türk toplumunda çok rastlanılan bu sorun için Sağlık Ocaklarında çözüm olup olmadığını görebileceksiniz.

Halk arasında tiroid testi olarak ifade edilen bu test tam adı ile tiroid uyarıcı hormon testidir. THS testi olarak da bilinir. Bu test günümüzde tüm sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Bütün hastaneler ve sağlık kurumları yapar. Dolayısıyla Sağlık Ocaklarında da bu test yapılmaktadır. Aile hekimi isteğine bağlı olarak, THS kan testi istenir.

Aile hekimi tiroid ilacı yazar mı?

Tiroid rahatsızlıklarının bağlı bulunduğu ilaçlar vardır. Bu ilaçları gene aile hekimi yazabilir. Tiroid rahatsızlığına bağlı olarak hem test hem de tedavi yöntemlerine aile Sağlığı Polikliniklerinde çözüm aranabilir. Kolay ve pratik bir yol olduğu için de tiroid rahatsızlığından şüphelenen kişiler, en yakın Sağlık Ocaklarına gidip, aile hekimlerine şikâyetlerin, paylaşabilir. Buna bağlı olarak aile hekimi THS kan testi isteyebilir. Rahatsızlık ortaya çıkarsa aile hekimi tedavi sürecine başlayabilir. Belirtilen ilaç tedavisini yapmakla yükümlüdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.