E-Nabiz

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar

09.02.2022
Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar

Aile hekimi maaşları ne kadar, aile hekimi olmak için kaç yıl okunur, aile hekimliği doktoru ne iş yapar, 10 yıllık aile hekimi maaşı, aile hekimi nerede çalışır ve uzman aile hekimi ne iş yapar gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimi, çocuk, genç, yaşlı ve hastalık çeşidi gözetmeksizin tüm bireylere hem tedavi edici hem koruyucu sağlık hizmetini yükümlülüğü gereğince detaylı ve sürekli vermek için yetiştirilmiş, bakanlığın gerekli gördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiptir.

Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar

Aile hekimliği tedavide ilk basamak olarak tanımlanabilir. Aile hekimleri bir tıp dalında uzmanlaşmamış genel anlamda uzmanlık istemeyen hastalıkların tedavisinde yardımcı olacak öncü ekip doktorudur. Aile hekimi, hastanın şikayetleri doğrultusunda muayenesini tamamlar ve uzmanlık gerektiren ciddi rahatsızlıklarda hastayı uzman doktor veya branşa yönlendirmekle yükümlüdür. Aile hekimliği toplumun en küçük yapı taşı olan aile sağlığı düşünülerek oluşturulmuş bir kurumdur.

Aile Hekimi Ne İş Yapar?

Aile hekimleri öncelikle tıbbi müdahaleye muhtaç herkese yardım etmekle yükümlü kişilerdir. Hastanın tedavisi için uzmanlık eğitimi gerektiğinde ise hastayı muayenesini gerçekleştirdikten sonra hastayı hastalıkla alakalı bir uzmana veya tıp branşına yönlendirir.

  • Hastaların öykülerini dinleyerek, teşhis için tahlil, tetkik talep etmek.
  • Hastanın tahlillerini inceleyerek tanısını koymak e nabız sistemine işlemek ve reçete şeklinde tedavi bilgilerini yazmak.
  • Aile sağlık merkezine kayıtlı her yaş ve cinsiyetten bireyin rutin sağlık muayenelerini yapmak.
  • Engelli, yaşlı, yatalak vb nedenlerle sağlık kuruluşlarına gelemeyen hastanın evde tedavisini almasını sağlamak.
  • Aşı takvimlerini dikkate almak.
  • Doğum öncesi ve sonrası anne bebek sağlığına dikkat etmek, periyodik muayenelerini gerçekleştirmek

Bakanlık tarafından verilen eğitimlere katılmak. Aile hekimi olabilmek için üniversitelerin tıp bölümünden mezun olduktan sonra aile hekimliği eğitim programlarından eğitim almak gerekir.

Bir diğer seçenekler ise üniversitelerin tıp bölümlerine bağlı olarak eğitim veren aile hekimliği ana bilim dalından başarıyla mezun olmaktır.

Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aile hekimleri 2022 yılı başlarında 7000 TL ile 12000tl maaş almaktadır. Bu dalgalanmaların nedenleri ise hekimlere ait puan sistemi ve evlilik hali etkilidir. Pratisyen hekime nazaran uzman doktorlar 1750 tl ek ödemeden de yararlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.