E-Nabiz

Zestat 15 mg aile hekimi yazabilir mi

15.03.2022
Zestat 15 mg aile hekimi yazabilir mi

Zestat 15 mg aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi sakinleştirici yazar mı, zestat 15 mg aile hekimi yazabilir mi, zestat nedir ne için kullanılır ve aile hekimi hangi ilaçları yazabilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Psikolojik sağlık problemleri yaşayan bireyler hastaneye gitmek istemeyebilirler. Ancak depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, OKB ve özgüven eksikliği gibi problemler yaşayan kişiler düzenli olarak ilaç kullanmaları gerekebilir. Uzman doktorların ulaşılır olmadıkları durumlar da aile hekimleri devreye girer. Ancak aile hekimleri tarafından reçete edilebilen ilaç grubu sınırlıdır. Bu ilaç grubu içerisine psikiyatrik ilaçlar girer. Bu yazıda psikiyatrik ilaç kategorisinde bulunan Zestat tablet hakkında bilgi verilmektedir.

Zestat Nedir, Ne için Kullanılır?

Zestat tablet depresyon tedavisi için kullanılır. Depresyon, bireylerin duygusal yaşamında meydana gelen bir bozukluk olarak tanımlanır.

Aile Hekimi Hangi İlaçları Yazabilir mi?

Aile hekimleri tarafından kişilere reçete edilebilen ilaçlar sınırlıdır. Uzman hekim tarafından reçete edilmiş ya da rapor çıkartılmış ilaçlar için durum farklıdır. Aile hekimleri tarafından reçete edilebilen ilaçlar aşağıda listelenmiştir. Bu ilaç grubu;

  • Antihipertansifler ilaçlar
  • Osteoporoz
  • Nateglinid grubundaki antidiyabetikler
  • Perantral sefolosprinler
  • Menopoz ilaçları
  • Kanser ilaçları
  • İyi huylu prostat büyümesi ilaçları reçete edebilir.

Aile Hekimi Sakinleştirici Yazar mı?

Aile hekimleri tarafından reçete edilebilen; tansiyon ilaçları, kanser ilaçları, menopoz ilaçları veya iyi huylu tümör ilaçlarıdır. Bu ilaç grubu kapsamına girmeyen ilaçlar ya da tedaviler aile hekimlerince uygulanamaz. Ancak değişen yasa ile psikiyatrik ilaçların aile hekimlerince reçete edilmesi mümkün kılınmıştır. Aşağıda belirtilen şartları taşıyan hastalar için psikiyatrik ilaçlar aile hekimliğince reçete edilir. İşte bu şartlar:

  • Nöroloji uzmanlarınca reçete edilen psikiyatrik ilaçları bazı durumları da aile hekimleri de reçete edebilir.
  • Süresi 3 aydan kısa antidepresan tedavilerini aile hekimleri tarafından yürütülebilir.
  • Uzman hekimlerce reçete edilen psikiyatri ilaçları belirtilen doz ve süre tamamlanıncaya kadar aile hekimleri ilaçları reçete edebilir.

Aile Hekimi Zestat 15 mg Yazabilir mi?

Depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, OKB ve özgüven eksikliği gibi problemler yaşayan kişiler düzenli olarak ilaç kullanmaları gerekebilir. Hastalar belli sebeplerle doktora ya da doktorlara gitmekten çekinebilirler. Uzman doktorların ulaşılır olmadıkları durumlar da aile hekimleri devreye girebilir. Yapılan düzenleme ile bazı durumlarda aile hekimleri de psikiyatrik ilaçları reçete edebilir. Bu nedenle aile zestat tablet yazabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.