E-Nabiz

Metformin içeren ilaçlar

25.08.2023
Metformin içeren ilaçlar

İnsan vücudunda yeterli miktarda insülin üretilmediğinde kandaki şeker emilimi yavaşlar ve kandaki şeker miktarı artmış olur. Kandaki şeker (glikoz) miktarını dengelemek için özellikle tip 2 diyabet hastalığında kullanılan bir ilaçtır. İlacı kullananlarda ortaya çıkan yaygın yan etkileri ishal, kusma ve karın ağrısı görülmektedir. Böbrekte ciddi sıkıntısı olan kişilerde kandaki laktik asit miktarı yakından takip edilmelidir. Karaciğer yetmezliği olan kişilere kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Metformin içeren birkaç ilaç aşağıda verilmiştir.

Acort

Tip 2 diyabetik hastalığında kullanılan, şeker hastalığı tedavisinde yeterli görülmeyen durumlarda doktor tedaviye ek bu ilacı yazmaktadır. Tedaviye ek alınan Acort belli bir ay geçtikten sonra işe yarayıp yaramadığına bakılır. Eğer hastaya yarar sağlamıyorsa ilaç hemen kesilir. Acort yemeklerle birlikte yada yemeklerden sonra günlük en fazla 45/2550 mg olarak alınır.

Diabest

Pankreas insülin üreterek kandaki şeker miktarını dengeler ve enerji üretiminde fayda sağlar. Eğer vücutta fazla insülin yoksa kandaki şeker miktarı artacaktır. Bu durumlarda kandaki şekeri dengelemek için Diabest ilacı kullanılmaya başlanır. Tip 2 diyabet hastalarında ve 10 yaş ve üzeri şeker hastası çocuklarda kullanılır.

Diaformin

Tip 2 diyabet hastalığı; dışardan insülin takviyesi almayan, egzersiz ve ilaçlar yardımıyla kandaki şeker miktarının kontrol altına alınabildiği hastalıktır. Diaformin tip 2 diyabet hastlığında kullanılan bir ilaçtır. Eğer ilacın içindeki herhangi bir etken maddesine alerjiniz varsa kullanmayınız. Böbrek yetmezliğiniz var ise kesinlikle kullanmayınız. Hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız Diaformin kesinlikle kullanmayınız. Aynı şekilde emziren bir anneyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.