E-Nabiz

Aile hekimi göz rapor verebilir mi

30.03.2022
Aile hekimi göz rapor verebilir mi

Aile hekimi göz rapor verebilir mi, sağlık raporu ile gözlük alınır mı, sağlık ocağı göz rapor verir mi, göz doktoru sağlık raporu verir mi ve aile hekimi göze bakar mı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile sağlığı hekimleri belirli ilaçlarının yazılabilmesinde ve muayene etme konusunda vatandaşlara destek verebilmektedir. Bunun yanı sıra ehliyet için sağlık raporu verebilmektedir. Ancak herhangi bir hastalığın tanısı için sağlık raporu çıkarma yetkisi bulunmamaktadır.

Aile hekimi göz rapor verebilir mi?

Aile hekimi göz rapor verebilir mi birçok hasta için önemli bir sorudur. Bilindiği üzere göz hastalıklarında etkin bir şekilde tanı konulması ve rapor çıkartılması için hastanın teşekküllü bir şekilde muayeden geçmesi gerekmektedir. Buda ancak göz doktorları tarafından yapılabilmektedir. Aile hekimi göz hastalıkları için rapor verme yetkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple hastaların göz doktorlarını gitmesi gerekmektedir. Göz hastalıkları ile ilgili ilaç raporlarının çıkarılması adına mutlaka göz doktorlarına başvurmak gerekmektedir.

Aile hekimi göz hastalıklarına ait ilaç raporu çıkartması mümkün değildir. Çünkü gözü muayene edebilecek cihazlara sahip değildir. Aile hekimi göz raporu çıkartamaz. Aile hekimleri ehliyet raporu alabilmek adına ancak okuma tablosu bulundurmaktadır. Gözün içini görebilecek, gerekli tetkikleri yaptırabilecek tanı donanımı bulunmamaktadır.

Ancak göz hastalıklarından şikayetçi bir hastayı göz doktoruna sevkini verebilmektedir. Bununla birlikte eğer hasta raporlu bir ilaç sahibi ise ilaçları aile hekimince yazılabilmektedir. Ancak rapor yenilemesi yapamamaktadır. Göz hastalıkları uzman doktorlarca teşhis edilmesi gerekir. Tanısı yapılan hastalık göz doktorunun ön görmesi durumunda rapor çıkartılarak ilaçların devamlılığı sağlanmaktadır. Aile hekimi branşlaşmış bir alanda kesinlikle rapor veremez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.