E-Nabiz

Tegretol Aile Hekimi Yazabilir Mi

30.04.2022
Tegretol Aile Hekimi Yazabilir Mi

Sağlık tüm insanların yaşamında son derece önem arz eden bir olgudur. Lakin dönem dönem insanlar kendilerine çok dikkat etseler de değişik türden sağlık sorunları yaşar ve ilaç kullanmak durumunda kalabilir. Kimi zaman da doğuştan gelen hastalıklar vardır. Böylesi durumlarda da sürekli olarak kullanılması gereken ilaçlar vardır. İşte onlardan bir tanesi de tegretol adı verilen bir ilaçtır. Bu ilacı kullananların en çok merak ettiği soru ile bu ilacı aile hekiminin yazıp yazamadığıdır. Bu yazıda da bu konuda en ince detayına kadar bilgi en anlaşılır bir biçimde anlatılmaktadır.

Tegretol Nedir, Ne İşe Yarar

Tegretol bu ilacın ticari adıdır. Normalde ismi karmazepin biçimindedir. İlacın kimyasal formülü C15H12N2O özel ilaçlar grubundadır. İlacın ana kullanım alanı sara ve epilepsi hastalığında görülen nöröpatik ağrıların giderilmesidir. Bunun yanı sıra başka ilaçlar ile birlikte kullanıldığı zaman bipolar kişilik bozukluğuna da son derece iyi gelir. Absans nöbet için ise etkili olan bir ilaç türü değildir.

İlgili bir diğer makale: E nabız epilepsi raporuna nasıl ulaşılır

Tegretol Yan Etkileri Nedir

Üstte verilen bu bilgilerden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi sonuç olarak tegretol tematik olarak adlandırılabilecek bir ilaçtır. O yüzden bu ilacı kullanan kişinin aile hekimine giderek doğrudan ben bu ilacı istiyorum diyerek yazdırması mümkün değildir. Ancak bu alanda uzman olan hekim yazıp reçetelendikten sonra ilaç düzenli kullanılacak ise o zaman uzman hekime gitmeden bu ilaç ilgili rapor reçete vb. bilgiler ile aile hekimine yazdırılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.