E-Nabiz

Aile hekimliğinde süt izni kaç saattir

04.03.2022
Aile hekimliğinde süt izni kaç saattir

Aile hekimliği merkezinde çalışan ve yeni çocuk sahibi olmuş annelerin merak ettiği sorulardan birisi de süt izni olup olmadığıdır. Süt izni varsa da verilen iznin kaç saat olduğu diğer merak edilen sorudur. Peki aile sağlığı merkezinde çalışanların süt izni var mıdır? Varsa kaç saattir? Anneler bu izinden faydalanmak için ne yapmalıdır?

Aile Hekimliği Çalışanlarının Süt İzni Var Mıdır?

Diğer memurluklar da olduğu gibi aile hekimliğinde çalışan kadın aile hekimleri, hemşireler ve diğer çalışanlar da süt izninden faydalanabilir. Annelere çocuklarını emzirmeleri için ücretli doğum izni bittikten sonra 1 yıl süre ile süt izni verilir. Anneler bu süt izinlerini istedikleri saat dilimlerinde, il sağlık müdürlüğüne bildirmek koşulu ile kullanabilirler.

Aile Hekimliği Çalışanlarının Süt İzni Ne Kadar?

Bir diğer sorulan soru da olan bu iznin süresi oluyor. Anneler çocuklarını emzirmek için doğum izinleri bittikten sonraki ilk altı ay boyunca günde 3 saat, sonraki altı ay boyunca ise günde 1.5 saat emzirme iznine sahiptirler. Toplamda 1 yıl süre ile emzirme izninden faydalanabilirler. Anneler bu izinleri kullanacakları saat dilimlerini kendileri seçerler. Fakat bu izni kullanmak için seçtikleri bu saatleri il sağlık müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir. Bu saatleri il sağlık müdürlüğüne bildirdikten sonra ilk altı ay boyunca günde 3 saat, sonraki altı ay boyunca da günde 1.5 saat bu izni kullanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.