E-Nabiz

Aile hekimi kendisine ilaç yazabilir mi

06.03.2022
Aile hekimi kendisine ilaç yazabilir mi

Aile hekimleri her vatandaşa ilaç yazabilme hakkına sahiptir. En çok merak edilen konulardan biride Aile hekimi kendisine ilaç yazabilir mi sorusudur. Her gün birçok hastaya ilaç yazan aile hekimleri ihtiyacı doğrultusunda kendine ilaç yazma hakkına sahiptir. Elbette ki aile hekimi şahsına reçete oluşturabilmektedir. Ancak aile hekimi de sadece yetkisi altındaki ilaçları yazabilmektedir. Pek çok insan aile hekiminin kendine ilaç yazamayacağını düşünür. Oysa zorunluluk ve ilaç halinde aile hekiminin kendine ilaç yazma olanağı bulunur.

Aile Hekimi Kendine İlacını Yazar Mı?

Aile hekimleri de hasta olduğu zaman, ilaca ihtiyaç duyduğu an kendine reçete yazabilmektedir. Bu gayet doğal bir yaklaşımdır. Aile hekimleri kendi ilacını kendi reçete edebilmektedir. Genellikle uzmanlık gerektirmeyen ilaçları aile hekimi şahsı adına reçete yazabilmektedir. Elbette ki yazabileceği ilaçlar olduğu gibi tıpkı vatandaşa yazamadığı gibi kendine de yazamayacağı ilaçlar vardır. Aile sağlığı merkezinde çalışan hekimler kendine reçete yazarken ilaç kısıtlamalarını da dikkate almalıdır. Bir aile hekimi kendine göz, dermatoloji ve psikiyatri ilaçlarına dair reçete düzenleyemez.

Aile Hekimi Şahsi Reçetesi

Aile sağlığı doktoru olan aile hekimleri kendi sağlığı söz konusu olduğundan kendisine reçete hazırlayabilmektedir. Eğer çok uzmanlık gerektirmeyen bir ilaca gereksinim duyuyorsa aile hekimi kendi kendine reçete yazabilir. Bu aile hekimine tanınmış olan doğal bir haktır. Ancak yetkisi dahilinde kendi ilaçlarını yazabileceği unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.