E-Nabiz

Dahiliye doktoru antidepresan yazabilir mi

14.03.2022
Dahiliye doktoru antidepresan yazabilir mi

Dahiliye doktoru antidepresan yazabilir mi, aile hekimi antidepresan yazabilir mi, antidepresanları kimler yazabilir, antidepresan ilaçları hangi doktor yazar ve her doktor antidepresan yazabilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Ülkemizde en çok kullanılan ilaç gruplarından birisi olan antidepresan ilaçların hangi hekimler tarafından yazılabildiği hastalar tarafından yazılabildiği merak edilmektedir. Peki, antidepresan nedir?

Antidepresan Nedir?

Antidepresan ilaçlar genel olarak panik atak, sosyal fobi, depresyon, uyku sorunları, kaygı bozukluğu vb. psikiyatrik durumlarda uzman hekimlerce tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaç grubudur. Bu ilaçlar ilk olarak depresyon durumunda kullanılır. Sonrasında süre gelen diğer psikolojik tüm durumlarda ilaç tedavi amaçlı hastaya yazılabilir.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antidepresan ilaçlar hakkında bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Bu tür ilaçlara başlarken ve sonlandırırken bir psikiyatri doktoruna danışmanız gerekir.
  • Her psikiyatrik sorun her antidepresan ilaç fayda vermez.
  • Bazı antidepresan ilaçların bağımlılık yapma durumları vardır ve bu ilaçlar genellikle yeşil reçete ile alınabilir.
  • Antidepresan ilaçlar kafa yapma ilaçları değillerdir.

Dahiliye Doktoru Antidepresan Yazabilir Mi?

Antidepresan ilaçlar farklı gruplarda sınıflandırılır. Dolayısıyla bazı gruplarda yer alan bu ilaçları sadece psikiyatri doktorları yazabilir ya da ilaçlarınıza rapor çıkarmaları halinde dahiliye doktoruna ya da aile hekiminize yazdırabilirsiniz. Bu gruplardan Seçici serotonin gerialım inhibitörü (SSRI) grubunda yer alan antidepresan ilaçları ise ilk aylık kullanımlarında dahiliye doktorunuza ya da aile hekiminize yazdırabilirsiniz.

Genel olarak incelemek gerekirse antidepresan ilaç gruplarını psikiyatri doktorunuz reçete ettiğinde ya da bu ilaçlar için rapor çıkardığında dahiliye doktorunuza reçete ettirmeniz halinde eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.