E-Nabiz

Remeron Aile Hekimi Yazabilir mi

21.01.2022
Remeron Aile Hekimi Yazabilir mi

Remeron aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi antidepresan yazar mı, aile hekimi kaç kutu ilaç yazabilir, rameron reçetesiz alınır mı, rameron reçetesiz satılır mı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Rameron muadili minelza ve mirteron’dur. Bazı psikiyatri bölümü hastalarının tedavi sürecinde kullanılan bir ilaç olarak bilinen Remeron, mirtazapin adlı bir maddeyi içerisinde bulundurur. Bu madde ilacın etken maddesidir. Eczane raflarında 30 mg tablet olarak bulunan Remeron, 14’lü ve ya 28’li ambalajlar halinde satılır. Psikiyatri doktorlarınca reçete edilmesi gereken bu ilaç, yetişkin bireylerde majör depresif bozukluğu tedavisi için kullanılmaktadır.

Remeron Aile Hekimi Yazabilir mi

Mirtazepin maddesi etki eşiği anlamında diğer antidepresanlara kıyasla daha farklı bir şekilde çalışır. Noradrenerjik ve Spesifik Serotonerjik Antidepresan ilaçlar grubuna dahil olan ilaç, beyindeki serotonin ve noradrenalin adlarını taşıyan nörotransmitter seviyesini artırmaktadır. Serotonin denilen nörotransmitter, halk dilinde “mutluluk hormonu” olarak da adlandırılır. Bu tasvirin sebebi ise, bu hormonun sağladığı; canlılık, zindelik, mutluluk duygusudur. Bu hormonun daha birçok etkisi vardır ve farklı alanlarda ciddi etkileri görülebilmektedir.

Remeron ilacını, genelde uykusuzluk ve ya iştahsızlık problemi yaşayan insanlar da kullanır. Bu sorunlar üzerinde de büyük ölçüde etkisi olan ilacın, aşırı kullanımından kaçınmak gerekir. Zamansız ve fazla kullanımı ciddi anlamda bilinç karışıklığı ve geçici denge kaybına neden olabilmektedir.

Peki bu kadar yan etkiye sahip bir antidepresan Aile hekimi tarafından da yazılabilir mi?

Geçmiş yıllarda antidepresan ilaçları Aile hekimlerince serbest bir şekilde yapılabiliyordu. Sonrasında getirilen sınırlama ile hala bazı ilaçlar kısıtlı olarak ve ya uzman doktor tarafından çıkartılan raporla birlikte yapılabiliyor. Ancak günümüzde antidepresan ilaçları 6 ayı aşkın bir süre kullanılıyorsa psikiyatri doktoru tarafından yazılması ya da raporlanması gerekmemektedir. Bunun dışında Aile hekimleri de bu ilaçları yazabilirler. Remeron da bu ilaçlardan biridir ve aynı şartlarda yazılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.