E-Nabiz

E-Nabiz Bilgileri Silme ve Kapatma

08.03.2022
E-Nabiz Bilgileri Silme ve Kapatma

E-Nabıza nasıl girilir, e nabız bilgileri silme nasıl yapılır, e-nabız kapatılırsa ne olur, e-nabız bilgileri düzeltme, e-nabız bilgileri gizleme, e-nabiz hesap bilgileri açma, e nabız hesap bilgileri kapatma ve e-nabız bilgileri nasıl düzeltilir soruların cevaplarını arayacağız. E-Nabızlı olabilmek için öncelikle E-devlet şifreniz olması gereklidir. E-Devlet şifresine sahip olabilmek için PTT şubesine gitmeniz ve kimliğiniz ile E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Nabız sistemine giriş yapabilir bilgilerinizi giriş sağlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman bu bilgileri silebilir ve güncelleyebilirsiniz. Tüm bu kayıt aşamalarından sonra başvuru ana sayfasında kişisel bilgileriniz, hastane randevu geçmişiniz, Covid19 aşı bilgileri, test sonuçları ve daha birçok sağlık bilgisi yer almaktadır. E-Nabız uygulaması tüm bu bilgileri kaydeder ve siz istemediğiniz sürece içinde barındırır. Bir şeye basarak ayrıntıları gösterme seçeneğine tıklamanız gerekir. Açılan sayfada işlemin detaylarını görebilir ve aynı sayfada silebilirsiniz.

E-Nabız Bilgilerini Tamamen Silme

E-Nabız bilgileri silme istiyorsanız, ana sayfada bulunan “Profili düzenle” seçeneğinin altındaki hesabımı kapat butonuna tıklayabilir, ayrıca kayıt sırasında vermiş olduğunuz telefon numaranıza genel bir SMS ile işlemi onaylayabilirsiniz. Tekrar kayıt olmak isterseniz kayıt işleminin ilk aşamasındaki işlemleri takip ederek tekrar kayıt olabilirsiniz.

Ayrıca, hastalıklarınızın teşhisi, yapılan testler, alınan tıbbi görüntüler, reçete edilen ilaçlar, tespit edilen alerjiler ve benzeri bilgileri sağlık kuruluşlarına elektronik olarak erişmenizi sağlayan eNabız sistemine erişerek “Paylaşım Ayarları”ndaki verilerinizi devre dışı bırakabilirsiniz. E-Nabız bilgileri silme için atılması gereken adımlar şu şekildedir;

  • Sisteme gerekli bilgileriniz ile giriş yapınız.
  • Profil sayfanızı açınız
  • Aile hekiminiz dair kimlerin görmesini istemiyorsanız buradan seçim yapınız.
  • Muayene gördüğünüz hekiminiz dahil hiç kimsenin bilgilerinizi görmesini istemiyorsanız seçeneklerden bunu seçmelisiniz.
  • Sistem içinde Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimle bilgilerimi(verilerimi) görsün seçeneğinin dahi bulunduğunu belirtelim. Bu seçeneği de kaldırabilirsiniz.

E-Nabız Hesap Bilgileri Açma

Hiçbir sağlık meslek mensubu, kişi veya kurum sizin izniniz olmadan verilerinize erişemez. Tercih ederseniz ve gerekli görürseniz ilgili kişiye sağlık durumunuzu bildirmek sizin kararınızdır, bu şekilde HIV gibi özel sağlık bilgilerinizin gizliliği korunacaktır.

E-Nabiz Bilgileri Silme ve Kapatma

Sağlık kayıtlarınızı kapatmanız, olası bir ihtiyaç ve acil bir durumda (kaza gibi) benzer alerji ve hassasiyetlere sahip olabilecek herhangi bir sağlık çalışanı veya kuruluşun tıbbi bilgilerinize erişmesini engelleyecektir. Ayrıca reçetelerinizin basım tarihlerini kendiniz veya eczacınız ile birlikte takip etmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.