E-Nabiz

Plaquenil Aile Hekimi Yazabilir mi

06.06.2022
Plaquenil Aile Hekimi Yazabilir mi

Aile hekimi hastaların güvenle ilaç yazdırabilecekleri doktorlardır. Hasta hem evine yakınlık hem de randevu sorunu açısından aile sağlığında ilaç yazdırmayı daha pratik bulmaktadır. Aile hekimlerinin yazabileceği ve yazamayacağı ilaç grupları vardır. Aile hekimleri hastalara her ilacı reçete edememektedir. Bu sebeple plaquenil aile hekimi yazabilir mi hastalar için merak konusu olmaktadır.

Plaquenil sıtma gibi enfeksiyon gösteren hastalıkların tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Pandemi süresince plaquenil ilacı korona virüs tedavisinde de kullanılmıştır. Ateşli hastalıkların yanı sıra güneşin verdiği rahatsızlıkların giderilmesinde de bu ilaç kullanılmaktadır. Aile hekimi plaquenil ilacını yazamamaktadır. Böyle bir ilacın yazılabilmesi için uzman doktorun renkli reçete kaydı yapabilmesi gerekir.

Aile Hekimi Plaquenil Reçetesi

Plaquenil ilacı hidroksiklorokin içermektedir. Hidroksiklorokin bulaşıcı enfeksiyonların tedavisin de kullanılan alerjik riski yüksek bir maddedir. Aile hekimi plaquenil reçetesi oluşturamamaktadır. Bu reçetenin yazılabilmesi için hastanın raporlu olması gerekir. Raporsuz bir hastaya aile hekimi kesinlikle Plaquenil yazamaz. Ancak hastanın uzman bir doktor tarafından çıkartılmış bir ilaç raporu bulunuyorsa aile hekimi ilacın sürekliliğini sağlamak adına ilaç yazabilir.

Aile hekiminin plaquenil ilacını yazabilmesi ve hastanın devlet kapsamı altında ilacı alabilmesi için etken maddenin rapora tanımlanmış olması gerekmektedir. Bu ilacın yazılması için rapor şarttır. Doktor yazsa bile hiçbir eczane raporsuz bir hastanın ilacını verme yetkisine sahip değildir. Bu konuda sıkı bir takip söz konusudur.

E nabızdan korona testi sonucuna nasıl bakılır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.