E-Nabiz

Reçetesiz Antidepresan ilaç isimleri

10.08.2022
Reçetesiz Antidepresan ilaç isimleri

Antidepresan ilaçlar; depresyon, anksiyete ve diğer mental rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu gibi rahatsızlıklarda kişi ciddi hafıza sorunları yaşayabilmektedir. Antidepresanların amacı ise, bu gibi durumlarda kişiyi tedavi etmektir. Antidepresan ilaçlar, kullanımı riskli olduğu için neredeyse bütün antidepresan ilaçlar reçete ile alınabilmektedir. Bu ilaçlar; kırmızı reçeteli antidepresan ilaçlar ve yeşil reçeteli antidepresan ilaçlar olmak üzere ikiye ayrılır. Farklı renkte reçete ile satılan antidepresanların gruplandırılmasının amacı yeşil reçete ile satılanların bağımlılık yapma riski var iken, kırmızı renkli reçeteli ilaçlar ise uyuşturucu etki bırakır. Bu yüzden antidepresanlar farklı kategorilerde reçete ile satılmaktadır. Bunlara ek olarak yine de reçetesiz antidepresan ilaç isimleri vardır. Bu ilaçlar başlıca bunlardır:

Atarax

Atarax, en sık kullanılan antidepresan ilaçlarından birisidir. Anksiyete ve depresyon durumlarında kullanılan bu ilaç, kişide sedatif (rahatlatıcı) etki bırakır. Her ne kadar çoğu zaman reçete ile alınıyor olsa da Atarax reçetesiz de satılan antidepresan ilaçtır.

Cipralex

Cipralex, içeriğindeki etkili yapısı ile sosyal anksiyete bozukluğu ve panik bozukluk rahatsızlıklarında kullanılan oldukça etkili bir antidepresan ilaçtır. Cipralex reçetesiz olarak eczanelerden alınabilmektedir.

Passiflora

Passiflora, Atarax ve Cipralex’ten farklı olarak şurup olarak satılan bir ilaçtır. Çoğu zaman sakinleştirici olarak bilinen bu ilaç, eczanelerde reçetesiz olarak antidepresan olarak da satılmaktadır.

Fito krem reçetesiz satılır mı

En sık kullanılan reçetesiz antidepresan isimleri bunlar olup yine de kesinlikle doktor muayenesinde olunmadan kullanılmamalıdırlar.

10 yıldır antidepresan kullanıyorum diyen hastalar ilgili yazıyı okuyabilirler.

Reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.