E-Nabiz

Norodol damla aile hekimi yazabilir mi

02.03.2022
Norodol damla aile hekimi yazabilir mi

Bu yazıda bağımlılık yapıcı özelliği bulunan yeşil reçete ile satılan ilaçları hangi doktorlar yazar? Norodol damla yeşil reçeteli bir ilaç mıdır? Aile Hekimi norodol damla yazabilir mi? gibi sorulara cevap verilmiştir. Yeşil reçeteli olarak satılan bağımlılık yapıcı özelliği bulunan bazı ilaçlar vardır. Psikiyatrik ya da nörolojik hastalıkta kullanılan bu ilaçlar doz aşımında ya da yanlış doz kullanımında kişilere zarar verebilir.

Norodol Damla Ne İçin Kullanılır ve Kimler Kullanabilir?

Psikiyatrik ya da nörolojik hastalıklar için norodol damla kullanılabilir. Diğer kullanım alanları aşağıda sıralanmıştır.

Bunlar;

  • Sürekli olarak hıçkırma hali
  • Zihin karışıklığı ya da halüsinasyon görmek
  • Sanrı, paranoya ya da aşırı saldırganlık hali
  • Aşırı coşku, heyecan ya da hiperaktivite yaşanması durumunda
  • Huzursuzluk hali
  • Kontrol dışı oluşan tikler

gibi durumlarda norodol damla kullanılabilir.

Norodol Damla Reçetesiz Satılır mı?

Tablet, ampul ve damla biçimde piyasada bulanan norodol damla, antipsikolotik ilaç grubunda bulunmaktadır. Tablet ve ampullerin yanı sıra 20 ml olarak cam şişelerde satışa sunulmuştur. Eczanelerde satışı yapılmaktadır. Eczane dışı satışı yapılmamaktadır. Peki norodol damla reçetesiz satılır mı? sorusunun yanıtı olumsuzdur. İlgili doktor tarafından reçete edilebilir ve eczaneden alınabilir. Ancak norodol damla reçetesiz olarak satılmamaktadır.

Aile Hekimi Yeşil Reçeteli İlaç Yazabilir mi?

Yeşil reçeteli olarak satılan bağımlılık yapıcı özelliği bulunan bazı ilaçlar vardır. Psikiyatrik ya da nörolojik hastalıkta kullanılan bu tür ilaçlar doz aşımında ya da yanlış doz kullanımında kişilere yarar sağlamak yerine zarar verebilir. Bu durumlarda Aile Hekimleri yeşil reçeli ilaç yazar mı? sorusu ortaya çıkar. Aile Hekimleri bu gibi durumda tiziz ve özenli davranarak yeşil reçeteli ilaçları hastalara yazmazlar.

Aile Hekimi Norodol Damla Yazabilir mi?

Yeşil reçeteli olarak satılan norodol damla yalnızca ilgili doktorlar tarafından yazılabilir. Bağımlılık yapıcı özelliği bulunan norodol damla Aile Hekimleri tarafından reçete edilemez.

Yorumlar
  1. birdost dedi ki:

    Bilgiler için teşekkür edrim. Norodol dahil bütün antipsikotikler bağımlılık yapmaz.